Krajowy system e-Faktur KSeF
Jak już wiadomo, Krajowy System e-Faktur KSeF to ogólnopolski system komputerowe, pozwalający na generowanie i odbieranie faktur strukturalnych. Jakie cele ma ten program? Przede wszystkim zapewnia centralizację procesu rejestracji faktur w obrocie gospodarczym w Polsce, dzięki czemu są one kierowane do jednego miejsca. Plusem jest to, że systemy fakturowania i księgowania stają się połączone z KSeF, zapewniając wygodę w codziennej pracy. Przesyłanie faktur sprzedaży przez system KSeF jest niezwykle łatwe. Poza tym można liczyć na odbieranie faktur przez systemy księgowe, które już przeszły przez KSeF. Przedsiębiorcy doceniają funkcję zarządzania uprawnieniami, która przekłada się na doskonałe zabezpieczenie dostępu do ważnych danych.
KSeF w biurze rachunkowym
KSeF w biurze rachunkowym to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Nie zapominajmy o tym, że przedsiębiorca może upoważnić biuro rachunkowe lub dane osoby fizyczne do wystawiania i dostępu do faktur strukturalnych. To oznacza, że faktury podatnika będą wystawiane przez pracowników biura rachunkowego, zgodnie z nadanymi uprawnieniami. W ramach Krajowego Systemu e-Faktur podatnik sam decyduje o tym, że zamierza bezpośrednio nadać uprawnienia danym osobom fizycznym, czy też wskazać konkretny podmiot, tak aby pośrednio przekazywać uprawnienia.
Praktycznie każda firma korzysta ze wsparcia uprawnionych osób, które zajmują się wystawieniem ważnych dokumentów. Jak już wiemy, można nadawać takie uprawnienia także pracownikom biur rachunkowych, z którymi współpracujemy. Rozporządzenie Ministerstwa Finansów z dnia 27.12.2021 roku jasno wskazuje na rodzaje uprawnień do korzystania z KSeF, jak też sposoby ich nadawania, zmiany oraz odbierania. Czego zatem dotyczą te aspekty? Uprawnieniami są między innymi:
- Nadawanie, zmiana lub odbieranie uprawnień do korzystania z KSeF
- Wystawienia faktur ustrukturyzowanych
- Wystawienia lub dostęp do faktur ustrukturyzowanych
W każdym przypadku należy postępować zgodnie z przepisami prawnymi.
KSeF FA(2)
Co warto wiedzieć o KSeF FA(2)? Aktualnie system ten jest dobrowolny, jednak cały czas słyszymy o tym, że Ministerstwo Finansów pracuje nad ułatwieniem przygotowania podatników do obowiązkowego korzystania z systemu. Od 1 września 2023 mamy do czynienia z nową strukturą faktury elektronicznej. Zmiany były zapowiadane już od kilku miesięcy i teraz stały się faktem. W efekcie struktura FA(1) została zastąpiona FA(2). Bardzo ważne jest to, że podatnicy zwolnieni z VAT będą musieli korzystać z KSeF od 1 stycznia 2025 roku, a podatnicy czynni od 1 lipca 2024.
Dlaczego wdrożono nową wersję struktury? Eksperci wskazują, że ma ona za zadanie ułatwić podatnikom przygotowanie się do obowiązkowego fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur. Udostępnienie wersji roboczej przełożyło się na wzrost zainteresowania fakturowaniem w tym systemie. Jeszcze w tym roku planowane jest udostępnienie dokumentacji technicznej do pozostałych funkcjonalności programu, w tym także dotyczących trybu awaryjnego. Co ciekawe, być może korzystać będziemy z aplikacji mobilnej KSeF, pozwalającej na szybki i wygodny dostęp do faktur. KSeF FA(2) w dalszym ciągu obejmuje trzy rodzaje pól, takie jak opcjonalne, fakultatywne i obligatoryjne.
Wystawianie faktur jest formą dokumentowania różnych zdarzeń gospodarczych w firmie. Obecnie wielu przedsiębiorców wybiera elektroniczne formy wystawiania faktur, które są ekologiczne, bezpieczne i sprawne. Warto już teraz bliżej poznać Krajowy System e-Faktur, który zapewnia przedsiębiorcom wiele nowych możliwości.