piątek, 1 listopada 2024 12:30
Reklama

Stanowisko w obronie autorytetu Jana Pawła II przyjęte przez płońskich radnych

Stanowisko w obronie autorytetu Jana Pawła II przyjęte przez płońskich radnych

„Rada Miejska w Płońsku w odpowiedzi na medialną próbę zrujnowania wizerunku Ojca św. Jana Pawła II, włącza się w ogólnopolską obronę autorytetu i dobrego imienia naszego Papieża oraz pamięci o Nim” - brzmi początek stanowiska, które przyjęto w czasie czwartkowej [16 marca] sesji Rady Miejskiej w Płońsku. Z inicjatywą wyszedł klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Mówi radny Marcin Kośmider.

Treść stanowiska została wypracowana w porozumieniu ze wszystkimi klubami. W czasie sesji jego treść odczytała radna Ewa Sokólska.

Brzmi jeden z fragmentów stanowiska, które zostało przyjęte jednogłośnie. Z jego pełną treścią zapoznać się można poniżej.

 

 

STANOWISKO 

RADY MIEJSKIEJ W PŁOŃSKU

w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II


Rada Miejska w Płońsku w odpowiedzi na medialną próbę zrujnowania wizerunku Ojca św. Jana Pawła II, włącza się w ogólnopolską obronę autorytetu i dobrego imienia naszego Papieża oraz pamięci o Nim.

Ojciec Święty stał się dla Polaków „światłem wolności”. Nie byłoby wolnej Polski bez Jana Pawła II, nie byłoby przemian ustrojowych w Europie Środkowo – Wschodniej, upadku komunizmu, powrotu wolności i demokracji w tym rejonie świata.

Jan Paweł II jest najwybitniejszą postacią w historii współczesnej Polski, człowiekiem, który łączył rodaków ponad podziałami. Podczas jego pontyfikatu także świat odnalazł niezwykły autorytet moralny, otaczany wielkim szacunkiem. Kochał Go cały świat. Na spotkania przybywały ogromne rzesze ludzi. Gdy umierał świat się zatrzymał. Na Jego pogrzebie płakał świat. 

Szokujące są próby dyskredytowania dziś osoby i dzieła Papieża, podejmowanie pod pozorem troski o prawdę i dobro, a zmierzające do pozbawienia wiarygodności Jego nauki. Aby nie kwestionowano wielkości i zasług Jana Pawła II, musimy zagłębiać Jego teksty i wprowadzać w życie płynące z nich przesłanie.

Podczas inauguracji pontyfikatu 16 X 1978 r. Papież powiedział: „Nie lękajcie się przygarnąć Chrystusa i przyjąć Jego władzę! Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych, politycznych, kierunków cywilizacyjnych! Nie lękajcie się!” Te słowa dały nadzieję i siłę do odnowy duchowej i odzyskania wolności, zrzucenia kajdan zniewolenia, zakłamania i zła. 

Papież „z dalekiego kraju”, który niemal 27 lat sprawował swoją misję, w pamięci potomnych zapisał się jako pielgrzym, który „wyszedł z Watykanu” i „poszedł do ludzi”. Odwiedził 129 krajów podczas 104 podróży. Tylko do Rosji nigdy nie został zaproszony, chociaż M. Gorbaczow wyrażał podziw dla słowiańskiego papieża. Znajomość 8 języków pozwalała na bezpośredni kontakt z mieszkańcami krajów, do których pielgrzymował. 

Osiągnięciem Jana Pawła II – myśliciela, filozofa, teologa, poety jest zbudowanie prawdziwego humanizmu jako wyrazistej koncepcji personalizmu. 

W okresie wielkich zagrożeń ze strony błędnych wizji człowieka czy wprost ideologii zła – bronił godności ludzkiej, rozumu, prawdy, wolności, miłości, bronił małżeństwa, rodziny, wolności politycznej. Budował nauczaniem, czynami, całym życiem – kulturę i cywilizację prawdy oraz umiłowania człowieka.

Swoją posługę sprawował według własnego, niepowtarzalnego modelu opartego na racjonalności żywej wierze, bo „wiara i rozum jak dwa skrzydła unoszą człowieka ku odkrywaniu prawdy”.

13 V 1981 r. Papież postrzelony przez zamachowca, cudem ocalał. W klinice Gemelli, udzielając wywiadu powiedział: „Modlę się za brata, który mnie zranił, a któremu szczerze przebaczyłem. Składam moje cierpienie w ofierze za świat”. 

Taki był św. Jan Paweł II. Niósł świadectwo wiary, dobroci, patriotyzmu, tożsamości i wspólnoty narodowej oraz kulturowego dziedzictwa. Był orędownikiem praw człowieka, sprawiedliwości społecznej, solidarności i pokoju. Uratował świat przed wojną atomową w 1985r. 

Stanowczo nie zgadzamy się na działania mające odebrać dobre imię wielkiemu Papieżowi, obrońcy godności Polaków przed nieludzkim systemem totalitarnym. 

Jesteśmy dumni, że w Płońsku, naszym mieści, osoba świętego – Największego z rodu Słowian jest godnie upamiętniona. Istnieje szkoła podstawowa nazwana Jego imieniem, a także ulica i pomnik św. Jana Pawła II. Co roku jest również organizowany dla uczniów konkurs pt.: „Bóg – Honor – Ojczyzna”.

Osoba św. Jana Pawła II, który wniósł wielki wkład w dzieje Polski, Europy i świata, zasługuje na szczere uznanie i pamięć, a jej pielęgnowanie jest zadaniem dla nas wszystkich.


Podziel się
Oceń

SŁUCHAJ NAS ONLINE!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama