Czym różnią się agregaty benzynowe od zasilanych olejem napędowym?
Jeśli chodzi o podstawowe elementy agregatów oraz ich zasadę działania, między urządzeniami zasilanymi benzyną oraz olejem napędowym nie ma znaczącej różnicy. Każdy agregat jest wyposażony w zbiornik na paliwo, silnik i prądnicę. W przypadku agregatów benzynowych silnik jest benzynowy, a w przypadku zasilanych olejem napędowym – wysokoprężny.
Zasada działania wszystkich generatorów prądu jest identyczna i nie zależy od rodzaju paliwa używanego do ich rozruchu. Paliwo pobierane ze zbiornika napędza silnik i w ten sposób powstaje energia mechaniczna, która w prądnicy przetwarzana jest na energię elektryczną. Niezależnie więc od rodzaju paliwa, ostatecznym produktem powstającym w agregacie jest prąd.
Kiedy warto postawić na agregat Diesel?
Mimo popularności agregatów zasilanych benzyną, w wielu rankingach porównawczych najwyższe miejsca zajmują generatory na olej napędowy (diesel). Dzieje się tak ze względu na zalety zarówno samego paliwa, silników, jak i współpracy silnik-prądnica, co jest bardzo ważne w kontekście rozwiązania jakim jest funkcja produkcji energii elektrycznej.
Wśród zalet agregatów prądotwórczych zasilanych olejem napędowym w porównaniu do benzynowych, wymienia się przede wszystkim:
- większą trwałość i wytrzymałość urządzeń,
- niższe koszty eksploatacyjne związane z większą wydajnością agregatu,
- lepszą współpracę silników Diesla z prądnicami.
Kiedy lepiej sprawdzi się agregat benzynowy?
Agregaty benzynowe w porównaniu z zasilanymi olejem napędowym mają dwie zalety: są zwykle tańsze niż ich wysokoprężne odpowiedniki i nie przysparzają problemów z zamarzaniem paliwa w niskich temperaturach. Trzeba jednak podkreślić, że wyższy koszt inwestycyjny agregatu zasilanego olejem napędowym dość szybko zwraca się ze względu na tańszą eksploatację, zwłaszcza przy częstym użytkowaniu. Kwestię marznięcia paliwa producenci rozwiązali za pomocą grzałek instalowanych wewnątrz agregatów – podgrzany w ten sposób olej napędowy doskonale radzi sobie nawet przy dużych spadkach temperatur. Dodatkowo, dla agregatów pracujących wewnątrz pomieszczeń, odporność na zamarzanie nie ma żadnego znaczenia.
Agregat benzynowy może więc okazać się lepszym rozwiązaniem jedynie w specyficznych warunkach pracy na zewnątrz przy bardzo niskich temperaturach oraz jeśli jest uruchamiany sporadycznie.
Dobry agregat prądotwórczy – na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie?
Wybierając dobry agregat prądotwórczy, warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj silnika – czy jest to wersja diesel czy benzynowa – ale również na szereg innych kluczowych aspektów, które zdecydują o jego przydatności i efektywności w różnorodnych zastosowaniach. Biorąc pod uwagę wpis polskiego producenta agregatów prądotwórczych ze strony: https://proton-polska.pl/Dobry-agregat-pradotworczy-co-go-wyroznia-blog-pol-1705142718.html zebraliśmy kilka najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę:
- tzw. fazowość agregatu – jeśli generator ma zasilać wyłącznie urządzenia i instalacje trójfazowe (400V) lub trój- i jednofazowe (230V), musi być trójfazowy, natomiast w przypadku zasilania urządzeń jednofazowych, odpowiedni będzie agregat jednofazowy,
- moc urządzenia,
- AVR, czyli układ stabilizacji napięcia – naturalne dla procesu wytwarzania prądu przez agregat wahania napięcia są szkodliwe dla elektroniki, dlatego obecność układu stabilizującego napięcie jest bardzo ważna w niemal każdym zastosowaniu agregatu – od przemysłu, przez warsztaty po biura i domy mieszkalne,
- SZR, czyli układ samoczynnego załączania rezerwy – jeśli agregat współpracuje z siecią elektroenergetyczną, automatyczne załączanie i wyłączane urządzenia jest bardzo wygodne i minimalizuje obsługę generatora.
Warto wiedzieć, że dobierając agregat należy skonsultować swoją decyzję z doświadczonym doradcą. Znani na rynku producenci i dystrybutorzy agregatów, tacy jak np. wyżej wspomniany Proton, zawsze wspomagają swoich potencjalnych Klientów w podjęciu decyzji, udzielając wyczerpujących informacji i sugerując najlepsze rozwiązania.