niedziela, 24 listopada 2024 22:45

Jak zbudować własny komputer do gier? Kompleksowy przewodnik

Samodzielne złożenie komputera do gier może być zarówno świetną zabawą, jak i satysfakcjonującym wyzwaniem. Należy jednak pamiętać o tym, że podzespoły w komputerze muszą być ze sobą kompatybilne. Dowiedz się, jak zbudować własny komputer gamingowy!
  • 19.08.2024 13:33
Jak zbudować własny komputer do gier? Kompleksowy przewodnik

Czym kierować się przy wyborze podzespołów?

Na początku warto przemyśleć, w jakim celu będziesz używać komputera. Czy będzie on służył tylko do gier, czy może także do pracy? Zapoznaj się też z wymaganiami sprzętowymi gier, w które zamierzasz grać. Producenci gier zazwyczaj podają takie wymagania w opisie gry, czy też na jej opakowaniu. Dzięki temu dowiesz się, jakie parametry powinny posiadać podzespoły w Twoim komputerze, aby wszystko działało płynnie i satysfakcjonująco.

Wszystkie podzespoły w komputerze muszą być ze sobą kompatybilne. Oznacza to, że muszą zarówno do siebie pasować, jak i ze sobą współpracować. Elementem łączącym wszystkie komponenty jest płyta główna. Przede wszystkim musi ona być kompatybilna z procesorem oraz kartą graficzną. Warto też zwrócić uwagę na to, aby płyta główna posiadała możliwość rozbudowy komputera w przyszłości. 

Procesor i karta graficzna

Sercem każdego komputera jest procesor. To on odpowiada za wszystkie procedury, dlatego ważne jest to, aby był wydajny. Na wydajność procesora przede wszystkim wpływa ilość rdzeni. Im więcej rdzeni procesor posiada, tym lepiej poradzi sobie z obsługą wielu zadań w tym samym momencie. Drugim istotnym parametrem jest częstotliwość taktowania, która wyrażana jest w MHz lub GHz. Również w przypadku tego parametru obowiązuje zasada - im większa wartość taktowania, tym wydajniejszy procesor. 

Każdy gracz przywiązuje wagę do jakości grafiki w grach. Właśnie dlatego drugim najważniejszym elementem w komputerze gamingowym jest karta graficzna. Przy wyborze karty graficznej warto zwrócić uwagę na rdzeń graficzny, który wpływa na jej wydajność. Inne ważne aspekty to ilość i rodzaj pamięci VRAM oraz taktowanie. Wiele modeli kart graficznych można znaleźć tutaj: https://www.morele.net/kategoria/karty-graficzne-12/

Pozostałe podzespoły komputera

Żaden komputer nie będzie działał bez pamięci RAM. Jest to pamięć operacyjna, która odpowiada za przechowywanie krótkotrwałych danych. Komputer potrzebuje jej do wykonywania najróżniejszych zadań. To pamięć tymczasowa - resetuje się przy każdorazowym zamknięciu komputera. Gry wymagają dużej ilości pamięci RAM, dlatego warto postawić na moduł o dużej pojemności - minimum 16 GB. Pamiętaj o tym, aby zweryfikować kompatybilność pamięci RAM z procesorem i płytą główną.

Bardzo ważny jest także wybór dysku do wczytywania i zapisu danych. Najpopularniejsze wśród graczy są obecnie dyski SSD, które charakteryzują się przede wszystkim szybkim działaniem. Ich zaletą jest także wysoka trwałość i niezawodność w porównaniu do dysków starszej generacji, czyli HDD. Nowoczesne gry zajmują wiele miejsca na dysku, dlatego minimalną pojemnością sugerowaną dla graczy jest 500 GB. 

Artykuł sponsorowany