niedziela, 24 listopada 2024 08:44

Zboża ozime — co warto wiedzieć

W strukturze zasiewów w Polsce dominują zboża, ponieważ ich uprawa jest stosunkowo niewymagająca i pozwala na uzyskanie zadowalającego efektu ekonomicznego. W zbożach wyróżniamy formy jare i ozime. Różnią się one zasadniczo terminem siewu i długością okresu wegetacji, co przekłada się na genetyczny potencjał plonowania. W materiale zostaną przedstawione wybrane informacje dotyczące zbóż ozimych.
  • 23.09.2024 06:42
  • Autor: Grupa tipmedia
Zboża ozime — co warto wiedzieć

Gatunki zbóż ozimych

W naszym kraju zdecydowanie dominuje uprawa pszenicy ozimej, której areał przekracza 2 mln ha. Jej duża popularność wynika z faktu szerokiego wykorzystania jej ziarna i wysokiego potencjału plonowania. Pozwala to na osiągnięcie wysokich plonów, które w zależności od parametrów, mogą być przeznaczone na paszę lub do celów przemiałowych. Znacznie mniej popularne są inne gatunki zbóż:

  • pszenżyto ozime — powierzchnia zasiewów na poziomie 1,2 mln ha 
  • żyto ozime — około 0,7 mln ha 
  • jęczmień ozimy — nieznacznie ponad 0,3 mln ha 

W ostatnich latach w Polsce dostępne są odmiany ozime owsa, jednak jego uprawa jest mało popularna i według różnych danych, nie przekracza kilkunastu tysięcy hektarów.

Wybrane odmiany zbóż ozimych

W ofercie firmy Osadkowski dostępne są wszystkie gatunki zbóż ozimych. Ich wprowadzenia do sprzedaży poprzedzone jest analizą doświadczeń dostarczonych przez hodowcę oraz licznymi badaniami polowymi prowadzonymi w całej Polsce. Dzięki wieloetapowej weryfikacji rekomendowane są najlepsze odmiany: 

  • pszenica ozima — RGT Depot, Impresja, Apostel, SY Orofino, RGT Metronom 
  • pszenżyto ozime — Metro, Lombardo, SU Favonius 
  • jęczmień ozimy — Picasso, SU Hetti, Wootan F1, SY Galileo F1, Jakubus 
  • żyto ozime — SU Elrond F1, Dańkowskie Kanter, SU Perfomer F1 

Odmiany z zbóż ozimych pochodzą od najlepszych firm hodowlanych, dzięki temu ich cechu użytkowe są szczególnie przydatne.

Kiedy siać zboża ozime?

Biorąc pod uwagę agrotechniczny termin siewu zbóż ozimych, jako pierwszy wysiewany jest jęczmień ozimy, a dalszej kolejności pszenżyto ozime i żyto ozime. Gatunki te mają dość małą elastyczność związaną z terminem siewu i należy przestrzegać wytycznych, które są charakterystyczne dla danego regiony. Generalnie najwcześniej wysiewane są zboża w północnej i północnowschodniej Polsce, a najpóźniej na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Pszenica ozima bardzo dobrze znosi też późne siewy, które w praktyce rolniczej wykonywane są w listopadzie, a nawet w grudniu.

Materiał partnera