czwartek, 23 stycznia 2025 02:29

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry – jakie wybrać?

Swędzenie skóry, jej suchość i zaczerwienienie mogą wskazywać na atopowe zapalenie skóry. Ta przewlekła dolegliwość znacznie obniża komfort życia, dlatego warto skoncentrować się na rozwiązaniach, które przynoszą ulgę. Jednym z zalecanych sposobów jest regularna pielęgnacja skóry odpowiednimi produktami. W artykule podpowiemy, jak wybrać dobre kosmetyki na atopowe zapalenie skóry, by wreszcie odzyskać komfort i zdrowy wygląd.
  • 08.12.2024 07:00
  • Autor: Verdelove
Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry – jakie wybrać?

Czym jest atopowe zapalenie skóry? Jak wpływa na życie?

Atopowe zapalenie skóry to zapalna dermatoza o charakterze przewlekłym i nawrotowym. Rozpoznaje się ją przeważnie u małych dzieci, jednak może również dotyczyć osób dorosłych. U podłoża AZS znajdują się różne czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe, które wspólnie prowadzą do defektu w budowie i funkcjach naskórka. 

Pozbawiona ochronnej bariery skóra jest sucha i szorstka. Staje się też bardziej narażona na wnikanie drobnoustrojów oraz działanie alergenów i czynników drażniących. Niewątpliwie stanowi to duży problem w codziennym życiu. 

Osobom chorym na atopowe zapalenie skóry towarzyszy nieustanny dyskomfort w postaci swędzenia i bólu. Mogą przez to źle sypiać i mieć trudności z koncentracją, co odbija się na ich wydajności w szkole i w pracy. Poza tym w wielu przypadkach mają problemy z akceptacją swojego wyglądu. Zmagają się z obniżoną samooceną i często izolują od innych. 

Stan psychiczny pacjentów może ulec pogorszeniu również na skutek wyzwań, którym muszą sprostać. Codzienne unikanie czynników wyzwalających objawy oraz regularne aplikowanie emolientów wymaga od nich dużej samodyscypliny. Ponoszą też spore wydatki związane z leczeniem. Jednak terapie nie zawsze okazują się skuteczne, a każdy nawrót zwiększa poczucie bezradności. Nic zatem dziwnego, że wielu chorych na atopowe zapalenie skóry zapada na depresję lub cierpi na stany lękowe.

Jak objawia się atopowe zapalenie skóry? Jakie może mieć skutki, gdy nie jest leczone?

Głównym objawem atopowego zapalenia skóry jest wspomniany już, uporczywy świąd. Jego nasilenie jest tak duże, że chorzy nie zawsze dają radę powstrzymać się od drapania, co generuje dodatkowe problemy. Na ich skórze tworzą się przeczosy i krwawiące ranki, które łatwo ulegają nadkażeniom. 

Obserwuje się też znaczną suchość skóry, prowadzącą czasami do jej pękania i łuszczenia. W ostrej fazie zapalenia pojawiają się wysypki, mające postać dobrze odgraniczonych plam, grudek bądź pęcherzyków.
Charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry jest to, że lokalizacja objawów zależy od wieku chorego. U niemowląt i dzieci do drugiego roku życia zmiany tworzą się przede wszystkim na twarzy, natomiast u starszych dzieci głównie w dołach łokciowych i podkolanowych. U nastolatków i dorosłych obejmują twarz, szyję, dłonie i zgięcia stawowe, ale mogą też być rozsiane po całym ciele. Gdy zajmują większość powierzchni ciała, jest to erytrodermia, stan zagrażający życiu i wymagający hospitalizacji.

Niezależnie od stopnia nasilenia objawów, atopowe zapalenie skóry trzeba leczyć. Inaczej może dojść do poważnych powikłań, np. rozwoju astmy oskrzelowej i nieżytu nosa. Nierzadkie są też zakażenia skóry gronkowcem złocistym lub wirusem opryszczki. 


Atopowe zapalenie skóry – kosmetyki nawilżające to podstawa

Leczenie atopowego zapalenia skóry obejmuje przede wszystkim terapię emolientami i unikanie czynników nasilających objawy. W razie potrzeby wprowadza się także odpowiednie środki farmakologiczne, np. glikokortykosteroidy miejscowe.

Terapia emolientami to nic innego, jak pielęgnacja skóry za pomocą kosmetyków nawilżających i natłuszczających. Celem pielęgnacji jest odtworzenie bariery ochronnej naskórka. Pozwala to zredukować objawy AZS: zmniejszyć świąd i suchość skóry, jak również ograniczyć jej stan zapalny. Jednocześnie poprawiają się funkcje obronne skóry, dzięki czemu nie jest tak podatna na zakażenia i wnikanie alergenów. Stosowanie emolientów przynosi zatem ogromną ulgę choremu i co więcej, umożliwia zmniejszenie dawek leków oraz przedłuża czas trwania remisji, czyli okresów bez żadnych objawów.

Aby odnieść korzyści z pielęgnacji, emoliencyjne kosmetyki na atopowe zapalenie skóry muszą być stosowane naprawdę regularnie. Minimum dwa razy dziennie, a czasami nawet częściej – trzy lub cztery razy w ciągu dnia. Koniecznie należy zaaplikować emolienty po wzięciu kąpieli, aby uniknąć przesuszenia skóry

Skuteczne kosmetyki na atopowe zapalenie skóry – czyli jakie?

To, jaki kosmetyk na atopowe zapalenie skóry wybierzemy, ma duże znaczenie. Nie każdy emolient jest dedykowany temu schorzeniu, w związku z tym może nie spełniać odpowiednio swojej roli. Na co należy więc zwrócić uwagę?

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry muszą być przede wszystkim łagodne – nie mogą zawierać substancji, które podrażniałyby skórę lub uszkadzałyby jej płaszcz lipidowy. Polecane są kosmetyki o hipoalergicznych składach, wolne od substancji zapachowych i barwiących oraz innych problematycznych składników. Ponadto osoby cierpiące na alergię kontaktową powinny sprawdzać składy kosmetyków pod kątem składników, na które są uczulone.

Ważne jest również, aby emolienty były bogate w składniki odbudowujące i wzmacniające barierę hydrolipidową naskórka – np. działające okluzyjnie oleje, substancje wiążące wodę (np. mocznik, pantenol) oraz uszczelniające barierę naskórka (np. ceramidy, skwalan). Dodatkowym atutem kosmetyku będą składniki działające przeciwzapalnie, przeciwświądowo i dbające o równowagę mikrobiomu. 

Co powinny zawierać kosmetyki na atopowe zapalenie skóry?

Aby kosmetyki na atopowe zapalenie skóry zapewniały dobre efekty, warto szukać w nich takich składników aktywnych, jak:

  • masło cupuacu – jest hipoalergiczne i zawiera cenne witaminy oraz fitosterole. Świetnie regeneruje i nawilża przesuszoną skórę. Do tego chroni przed czynnikami zewnętrznymi i łagodzi stany zapalne,
  • masło kakaowe – natłuszcza skórę i zabezpiecza ją przed nadmierną utratą wody. Stymuluje regenerację. Zmniejsza negatywny wpływ wolnych rodników oraz innych czynników zewnętrznych,
  • olej konopny – odbudowuje warstwę hydrolipidową skóry, dobrze ją nawilża i powleka filmem ochronnym. Poza tym działa przeciwzapalnie, zmniejsza uczucie swędzenia i przyśpiesza gojenie,
  • olej ze słodkich migdałów – posiada właściwości kojące, regenerujące i ochronne. Doskonale nawilża i zmiękcza skórę,
  • olej lniany – przyczynia się do zmniejszenia stanów zapalnych oraz wzmocnienia bariery hydrolipidowej skóry. Sprawia, że skóra jest lepiej nawilżona i ukojona,
  • witamina E – przyśpiesza regenerację skóry, nawilża ją oraz chroni przed działaniem wolnych rodników,
  • mocznik – to prawdziwy ratunek dla suchej, szorstkiej i spękanej skóry. Dogłębnie ją nawilża i zmiękcza, jak również zapobiega jej łuszczeniu i pękaniu. Hamuje również rozwój drobnoustrojów i zmniejsza swędzenie,
  • alantoina – wykazuje działanie przeciwzapalne, kojące i nawilżające. Pobudza procesy gojenia i przynosi ulgę przy świądzie oraz podrażnieniach,
  • skwalan roślinny – uszczelnia płaszcz lipidowy skóry, chroniąc ją przed wysuszeniem i podrażnieniami. 

Atopicin – kosmetyki na atopowe zapalenie skóry, które warto znać!

Wymienione wyżej składniki aktywne można znaleźć np. w produktach Atopicin. Są to emoliencyjne kosmetyki na atopowe zapalenie skóry, przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry z tym schorzeniem. Posiadają intensywne właściwości nawilżające, kojące i regenerujące. Odbudowują warstwę hydrolipidową naskórka, pozwalając pozbyć się suchości, podrażnienia i swędzenia skóry. Regularnie stosowane, utrzymują skórę w dobrej kondycji i zapobiegają nawrotom dolegliwości.

Kosmetyki Atopicin to szeroki wybór produktów, obejmujący zarówno preparaty do delikatnego oczyszczania skóry, jak i jej nawilżania:

  • szampon,
  • balsam do mycia ciała, 
  • olejek myjący do twarzy,
  • balsam natłuszczający do ciała,
  • mazidło do suchej skóry,
  • krem do twarzy na dzień,
  • krem do twarzy na noc,
  • krem pod oczy i na powieki.

Każdy z tych kosmetyków pomaga sprostać codziennym wyzwaniom, jakie wiążą się z atopowym zapaleniem skóry. Pozostawiają skórę nawilżoną, ukojoną i wzmocnioną, co chroni ją przed podrażnieniami, niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i rozwojem bakterii czy grzybów. Zobacz wszystkie kosmetyki w sklepie Verdelove: https://verdelove.pl/kategoria-produktu/problemy-skorne/atopowe-zapalenie-skory/

Czym wyróżniają się kosmetyki na atopowe zapalenie skóry Atopicin?

  • Dzięki temu, że zostały opracowane we współpracy z dermatologami, celnie trafiają w potrzeby skóry atopowej i stanowią dla niej solidne wsparcie. 
  • Są bezpieczne dla skóry wrażliwej, przesuszonej, ze skłonnością do atopii, alergii i podrażnień.
  • Kompleksowo dbają o naprawę i wzmocnienie bariery hydrolipidowej skóry, przywracając jej prawidłowe funkcje.
  • Dostarczają składników, których atopowej skórze brakuje – zwłaszcza składników okluzyjnych i wiążących wodę.
  • Zawierają dobrze tolerowane przez skórę i hipoalergiczne komponenty pochodzenia naturalnego. W dużej mierze są to odżywcze masła i oleje roślinne, a także humektanty takie, jak mocznik, pantenol, alantoina i kwas mlekowy.
  • Zwiększają kontrolę nad objawami atopowego zapalenia skóry i pomagają wydłużyć okresy remisji.

Podsumowanie

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry odgrywają znaczącą rolę w łagodzeniu objawów tego schorzenia. Warto więc dołożyć starań, aby mieć pod ręką odpowiednie produkty, w których nie będzie brakować składników natłuszczających i nawilżających. Prawdziwym sprzymierzeńcem mogą się okazać kosmetyki oparte na naturalnych składnikach aktywnych, ponieważ są łagodne dla skóry i mają pozytywny wpływ na jej funkcje. 

Materiał partnera