Szpital nie miał wiedzy, że zostaje do niego skierowana osoba z bezpośredniego kontaktu z pacjentem z grupy wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem!!!
W związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi wykrycia u jednego z mieszkańców powiatu płońskiego koronawirusa oraz u jego żony przekazujemy poniższe informacje.
⏩ W środę, 06 maja, dyspozytornia pogotowia ratunkowego naszego szpitala otrzymała zgłoszenie z ośrodka zdrowia z Sochocina, iż w ośrodku przebywa pacjent, który wymaga hospitalizacji w szpitalu. Po zebraniu wstępnego wywiadu telefonicznego, co stanowi rutynową procedurę, podjęto decyzję, że zespół pogotowia ratunkowego uda się do pacjenta w pełni zabezpieczony pod względem epidemiologicznym. Po przybyciu na miejsce oraz wykonaniu podstawowych czynności medycznych, m. in. zebraniu wywiadu, również epidemiologicznego, zespół pogotowia ratunkowego zadecydował, iż w stosunku do pacjenta istnieje duże prawdopodobieństwo, że może być zarażony koronawirusem oraz że zostanie przewieziony do szpitala jednoimiennego – Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, a nie jak był pierwotnie kierowany do płońskiej placówki. Tak również stało się, po powrocie do bazy – karetka została poddana pełnej dezynfekcji, jak również personel zastosował się do wszelkich procedur epidemiologicznych po kontakcie z pacjentem z grupy wysokiego ryzyka.
⏩ W tym samym dniu, 06 maja, równoczasowo obecna w ośrodku żona pacjenta została skierowana do szpitalnego oddziału ratunkowego naszej placówki ze wstępnym rozpoznaniem nie mającym związku z zakażeniem koronawirusem.
⏩ DEMENTUJEMY! Ośrodek zdrowia w Sochocinie wezwał tylko raz pogotowie – do wspomnianego pacjenta. Nie odnotowaliśmy wezwania do żony pacjenta, która do naszej placówki zgłosiła się samemu, ani nikt nas – zespołu pogotowia ratunkowego oraz szpitalnego oddziału ratunkowego nie poinformował, iż do szpitala zostaje skierowana osoba mająca kontakt z inną osobą podejrzaną. Przypominamy, iż wszelkie zgłoszenia do dyspozytorni są rejestrowane, co łatwo sprawdzić.
⏩Przy zgłoszeniu się do oddziału personel medyczny przeprowadził wstępny wywiad epidemiologiczny, tak jak rutynowo jest on wykonywany w stosunku do każdego pacjenta. OŚWIADCZAMY! Pacjentka, pomimo iż miała wiedzę, że jej mąż jest skierowany do szpitala z podejrzeniem zakażenia koronawirusem i miała z nim bezpośredni kontakt, nie przekazała tej wiedzy personelowi oddziału w momencie, kiedy ten zbierał wywiad epidemiologiczny przed przyjęciem do oddziału. Przypominamy, iż wywiad epidemiologiczny jako oświadczenie prawne jest podpisywane przez pacjenta. Pacjentka, pod względem przeprowadzonego badania przedmiotowego i podmiotowego nie wykazywała objawów zakażenia koronawirusem. W tym samym dniu miała udzieloną pomoc i została wypisana do domu. Cały personel zastosował wszelkie procedury bezpieczeństwa.
⏩W dniu wczorajszym, tj. 08 maja w godzinach wieczornych – około godziny 20.00, dyrekcja szpitala uzyskała telefonicznie informację z płońskiego SANEPID, iż owa pacjentka, przebywająca aktualnie w ciechanowskim szpitalu, uzyskała wynik dodatni w badaniu.
Bez zbędnej zwłoki w naszej placówce wprowadzono w dniu wczorajszym szereg działań:
▪️ przeanalizowano grafiki lekarskie, pielęgniarskie i personelu pomocniczego, personel, który miał kontakt z pacjentką w środę, 06 maja, od tamtej pory nie miał dyżuru w szpitalu, natomiast został odsunięty z pracy w kolejnych dniach,
▪️ w stosunku do pacjentów, którzy w tym czasie mogli mieć jakikolwiek kontakt z pacjentką, a obecnie przebywają w szpitalu, zastosowano wszelkie środki izolacyjne.
⏩Należy zaznaczyć, iż trzech z czterech pacjentów mieli wykonane badania na obecność koronawirusa w pierwszej dobie hospitalizacji – wyniki ujemne, u jednego badanie wykonano w dniu dzisiejszym, wcześniej niemożliwe z powodu ciężkiego stanu ogólnego, pacjent po wypadku komunikacyjnym.
⏩W dniu dzisiejszym wykonano również badania w stosunku do personelu szpitalnego oddziału ratunkowego oraz oddziału chirurgicznego, zważywszy na fakt, iż pacjentka była konsultowana przez lekarza dyżurnego oddziału. Oczekujemy na wyniki. W najbliższych dniach, mając przede wszystkim na uwadze daleko idące środki ostrożności, wykonamy szereg kolejnych badań w stosunku do personelu, który mógł mieć jakikolwiek, nawet NAJMNIEJSZY kontakt z personelem pracującym w dniu 05 maja. We wtorek i w środę – 12 i 13 maja, wykonamy u wszystkich badania kontrolne – w siódmej dobie od kontaktu.
⏩W odniesieniu do wątku dotyczącego wykonania u pacjentki badania diagnostycznego w jednym z prywatnych ośrodków przez lekarza pracującego w naszym szpitalu, informujemy, iż od czasu wykonania badania u pacjentki, nie pracował u nas. Na ten moment został odsunięty od pracy.
⏩Na ten moment kwarantanną objęci są wyłącznie – lekarz dyżurny szpitalnego oddziału ratunkowego, lekarz dyżurny oddziału chirurgicznego oraz personel pielęgniarski i położniczy, który pełnił dyżur w dniu 05 maja. Szpitalny Oddział Ratunkowy pracuje bez zastrzeżeń, przeprowadzona w dniu dzisiejszym procedura dezynfekcji jest rutynowym, regularnie wykonywanym postępowaniem!
⏩Uprzejmie prosimy, aby nie rozpowszechniać nieprawdziwych i nierzetelnych informacji odnośnie zaistniałej sytuacji. Są one krzywdzące dla personelu. Wszelkie wątpliwości prosimy zamieszczać w komentarzach poniżej, na wszelkie odpowiemy.
⏩APELUJEMY!!! Zgłaszając się do szpitalnego oddziału ratunkowego – #niekłammedyka. Przekaż prawdziwe informacje, tak abyśmy unikali podobnych sytuacji jak ta, która zaistniała obecnie.