Ziemia katyńska z pięciu cmentarzy wojennych została dzisiaj złożona przy Krzyżu Katyńskim w Płońsku. Dar pochodzący z cmentarzy w Katyniu, Twerze, Starobielsku, Charkowie i Kuropat przekazały Rodziny Katyńskie z Olsztyna. Miejsce złożenia urny upamiętnia pamiątkowa tablica, którą odsłonięto dzisiaj w czasie uroczystości miejsko-powiatowych.
Miasto od kilku tygodni zabiegało, żeby ziemia z cmentarzy na dzisiejsze uroczystości znalazła się w tym szczególnym dla płońszczan miejscu.
– Dzisiejsze nasze uroczystości mają szczególnie wzruszający charakter z uwagi na obecność przedstawicieli stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej z Olsztyna, którzy to przekazali dla naszego miasta ziemię z nekropolii polskich cmentarzy wojennych z Białorusi i Rosji. Państwo nam przekazali woreczki z tą ziemią kilka tygodni temu, zrobiliśmy wszystko, żeby na dzisiejszą uroczystość ta ziemia w urnie spoczęła pod naszym krzyżem katyńskim – mówiła Radiu Płońsk Teresa Kozera, wiceburmistrz Płońska.
Teresa Marchel, wiceprezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie tłumaczyła, że ziemia z cmentarzy katyńskich jest jak relikwie.
– Wydaje nam się, że w każdej cząstce, każdej garstce tej krwi płynie nasza polska krew, krew naszych bliskich, krewnych, dziadków, pradziadków, ojców – tłumaczyła Marchel.
Uroczystości były okazją do przypomnienia tragicznych wydarzeń sprzed 79 lat oraz z 2010 r. kiedy to zginęło tak wielu rodaków.
– To jest ten moment naszych narodowych dziejów, który wymaga nie tylko oddania im hołdu, ale również głębszej refleksji na temat naszej historii, naszej tożsamości i umiejętności wyciągania wniosków również na przyszłość z tych bardzo bolesnych lekcji historii – dodawał senator Jan Maria Jackowski.
Uroczystości w parku poprzedziła msza święta, po której uczestnicy obchodów oraz poczty sztandarowe przemaszerowały ulicami Płońska do parku, gdzie odbyły się okolicznościowe przemówienia. Złożono też kwiaty i zapalono znicze.