sobota, 23 listopada 2024 10:05
Reklama dotacje rpo

Wzmacniają Wojsko Polskie. Powstaje nowa dywizja, jej dowództwo będzie w Ciechanowie

Wzmacniają Wojsko Polskie. Powstaje nowa dywizja, jej dowództwo będzie w Ciechanowie

Poznaliśmy koncepcję utworzenia 1. Dywizji Piechoty Legionów -  piątego związku taktycznego Wojska Polskiego. W Białymstoku wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak dziś (9 stycznia) ją zatwierdził i przekazał więcej szczegółów w sprawie jej formowania. Jej dowództwo będzie ulokowane w Ciechanowie, choć sama dywizja operacyjnie ma działać na terenie woj. podlaskiego. Nazwa jej nawiązuje do historycznego związku taktycznego, który zapisał się najdłuższą walką o niepodległości w okresie I i II wojny światowej. Jak przekazał dziś szef MON, dywizja obejmie obszar znajdujący się pomiędzy terenem odpowiedzialności 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej (woj. warmińsko-mazurskie), a 18. Dywizji Zmechanizowanej (woj. mazowieckie, woj. lubelskie). Zazwyczaj dywizja liczy do 15 tys. żołnierzy i składa się ona z kilku brygad lub pułków.  W czerwcu zeszłego roku wicepremier Mariusz Błaszczak zapowiedział stworzenie dwóch nowych ogólnowojskowych dywizji wzdłuż Wisły, w centralnej Polsce. 

1. Dywizja Piechoty Legionów zostanie wyposażona w najlepszy sprzęt wojskowy, którym już dysponuje Wojsko Polskie oraz będzie niebawem pozyskany (m.in. czołgi, haubice, wyrzutnia Langusta i moździerz Rak). Pozwoli to skuteczniej odstraszać potencjalnego agresora i przygotować skuteczniejszą obronę w razie ataku. W sumie w skład dywizji będą wchodziły cztery ogólnowojskowe brygady, które składać się będą z czterech batalionów. W Ciechanowie wicepremier-minister obrony narodowej ogłosił powstanie batalionu czołgów będący częścią nowo formowanej dywizji, w tej miejscowości dodatkowo zostanie również  ulokowane dowództwo dywizji.


O nowym planach informowaliśmy Państwa również w zeszłym roku.
 

 

Rok 2022 był rokiem przełomowym dla Wojska Polskiego nie tylko ze względu na podpisanie strategicznych umów na nowy sprzęt wojskowy i dostawy nowoczesnego uzbrojenia dla Polskich Sił Zbrojnych. Rok 2022 r. to także wejście w życie ustawy o obronie Ojczyzny zapewniającej m.in. zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, uproszczenie systemu wstępowania do wojska czy zwiększenie budżetu obronnego.
Dzięki ustawie o obronie Ojczyzny od stycznia 2023 r.  zwiększono nakłady na obronność do 3 proc. PKB, co stawia Polskę wśród liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dodatkowo dzięki utworzeniu dodatkowego Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych finansowanie zakupów sprzętu wojskowego posiada więcej niż jedno źródło. Od 2015 roku liczba żołnierzy WP uległa znacznemu zwiększeniu –  z 95 tys. do ponad 160 tys. Dzięki mechanizmom umożliwiającym zwiększenie liczby żołnierzy planowane jest osiągnięcie liczebności Wojska Polskiego na poziomie co najmniej 300 tys. żołnierzy. Ustawa wprowadziła także nowy rodzaj służby - Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową oraz szereg korzystnych rozwiązań dla żołnierzy i kandydatów na żołnierzy, tak aby służba w wojsku była atrakcyjna i konkurencyjna na rynku pracy. 

 

 

za: MON/własne


Podziel się
Oceń

SŁUCHAJ NAS ONLINE!
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama