Wystartowała 27. edycja Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku". Ta trwająca nieprzerwanie rywalizacja z tradycją sięgającą 1996 roku z każdą edycją buduje swój prestiż powiększając liczbę uczestników i grono zwycięzców oraz wyróżnionych. "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację jako wspólne dzieło wszystkich trzech podmiotów. Jest to jeden z elementów, który wyróżnia ten konkurs na tle innych tego rodzaju wydarzeń, które zwykle są adresowane tylko do jednej z grup, np. do inwestorów lub projektantów.
Celem konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów ukończonych do I kwartału 2023 r., wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi. Konkurs promuje funkcjonalność modernizowanych i przebudowywanych budynków i budowli, nowoczesność technologii i rozwiązań projektowych, stosowanie nowych technik, nowoczesnych efektywnych i bezpiecznych urządzeń, wysoką jakość wykonawstwa robót budowlanych i konserwatorskich, efekty ekologiczne, a w przypadku obiektów zabytkowych dbałość o architekturę i ochronę dziedzictwa kulturowego.
Termin nadsyłania zgłoszeń: 28.02.2023 r. Do Konkursu mogą być rekomendowane budynki i obiekty w każdej z następujących głównych kategoriach: nowe obiekty i modernizowane obiekty. W każdej z tych kategorii zgłaszać można: obiekty mieszkalne, obiekty hotelarsko-turystyczne, obiekty przemysłowe i inżynieryjne, obiekty użyteczności publicznej, obiekty szkolnictwa, obiekty kultury, sportu, zdrowia i rekreacji, obiekty ochrony środowiska, obiekty zabytkowe elewacje i termorenowacje, najciekawsze modernizacje i adaptacje wnętrz, rewitalizacja obszarów i zespołów urbanistycznych, drogi mosty, obiekty sakralne, tereny zieleni, małe jest piękne, miejsca pamięci historycznej, obiekty przyjazne zwierzętom.
Dotychczas (stan na 16.01) zgłoszono w sumie 66 obiektów. W naszym regionie na liście znalazła się przebudowa ulicy Rybackiej w Zakroczymiu.
W ramach przebudowy ulicy Rybackiej wykonano całkowitą wymianę istniejących nawierzchni na nawierzchnię z bruku polnego o szerokości 3,5m na jezdni oraz nawierzchnię z kostki granitowej łupanej o szerokości 2,5m na schodach. Całkowita długość przebudowanej drogi wynosi 150 m. Na schodach zamontowano barierkę, która nie tylko dba o bezpieczeństwo, ale również poprawia walory estetyczne tej urokliwej uliczki położonej niedaleko zabytkowego Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i terenu Natura 2000. Dodatkowo wykonano nasadzenia zieleni, a całość oświetlono lampami nawiązującymi wyglądem do 700letniego Rynku. W przyszłości planowane jest umieszczenie w pobliżu schodów również ławek miejskich.
Drugi na liście znalazł się Rodzinny Park Edukacji i Rozrywki w Gołotczyźnie pod Ciechanowem.
To jedna z najnowszych inwestycji powiatu ciechanowskiego, zrealizowana dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Malowniczy teren parku przekracza powierzchnię 5 ha i jest obecnie jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc na mapie turystycznej powiatu ciechanowskiego.
Park Edukacji i Rozrywki w Gołotczyźnie to miejsce do odpoczynku, rekreacji, edukacji, czynnego uprawiania sportów, propagowania zdrowego trybu życia z możliwością organizowania różnorodnych imprez plenerowych. Dzięki funkcjonalnemu zagospodarowaniu spełnia on swoje zadanie całorocznie. Zgodnie z nazwą, w Parku mogą znaleźć dedykowane sobie strefy całe rodziny, różne grupy wiekowe, a także indywidualni turyści. Jest to miejsce dla wszystkich, nie wykluczające nikogo.
W strefie dziecięcej jest integracyjny, kreatywny plac zabaw, m.in. z urządzeniami wodnymi, sprawnościowymi, łączącymi zabawę z edukacją, w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. W pobliżu wybudowana została górka saneczkowa. Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza z ciekawą roślinnością, drewnianymi kładkami, pomostami i mostkami pozwala poznawać różnorodność środowiska naturalnego. Tężnia solankowa sprzyja utrzymaniu zdrowia i relaksowi. Aleja pamięci z ławeczkami upamiętnia osoby szczególnie zaangażowane w rozwój powiatu ciechanowskiego na różnych dziedzinach i okresach historycznych, a zaciszne wiaty zachęcają do odpoczynku. Dla aktywnych wykonane zostały pełnowymiarowe bulodromy – jest to 38 boisk do gry w petanque o łącznej powierzchni 2280 m2, które mogą być łatwo przystosowane do realizowania innych form sportowych. Przygotowane są również miejsca na grille i ogniska.
Duża przestrzeń Parku daje możliwość organizacji imprez plenerowych integrujących mieszkańców powiatu ciechanowskiego i nie tylko. Dodatkowym atutem miejsca jest działająca w okresie letnim kawiarnia „Caffe Familijna” oraz udostępniane bezpłatnie powiatowe rodzinne rowery elektryczne, które ułatwiają dojazd do parku mieszkańców z pobliskich miejscowości.
Rodzinny Park Edukacji i Rozrywki w Gołotczyźnie na dobre wpisał się już w ofertę programową dla mieszkańców powiatu ciechanowskiego i całego Mazowsza, został również wykorzystany w teledysku Liber & InoRos do piosenki „Wolny dzień”. Istotna jest dobra lokalizacja Parku, blisko przystanku kolejowego z możliwością dojazdu pociągami Kolei Mazowieckich, a także wybudowaną przez powiat ciechanowski bezpieczną ścieżką rowerową.
W Parku Edukacji i Rozrywki w Gołotczyźnie każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, to w szczególności świetne miejsce do wspólnego, rodzinnego spędzania wolnego czasu. Jego popularność i duża liczba korzystających z obiektów udowadnia, że została prawidłowo zagospodarowana duża luka cywilizacyjna, jaką jest rosnąca potrzeba rekreacji i odpoczynku.
W 2021 r. w 26. edycji Konkursu udział wzięło ponad 500 inwestycji z całej Polski do finału zakwalifikowało się 75. W ścisłej finałowej czołówce znalazły się inwestycje reprezentujące większość regionów Polski. Listę finalistów znajdziecie na stronie www.modernizacjaroku.org.pl
własne/organizator: modernizacjaroku.org.pl