Auto służbowe – co warto wiedzieć?
Samochód służbowy, służy przede wszystkim do szybkiego przemieszczania się z punktu do punktu, a także dostarczania wszelakich dóbr materialnych, zamówionych przez klientów. Takie auto to nie tylko wygoda czy niezbędne narzędzie pracy, ale także określone zasady użytkowania. W zależności od firmy, reguły dotyczące korzystania z pojazdu, mogą być inne. W niektórych firmach pracownik rozliczany będzie z przejechanych kilometrów, w innych będzie mógł korzystać z niego także w celach prywatnych, czasami za niewielką opłatą. Jeśli jesteś pracodawcą, to od Ciebie zależy, jakie zasady wdrożysz w swojej firmie. Co ważne, samochodem służbowym nie musi być auto nowe, zamówione u dealera w salonie samochodowym, lecz także używane. Jeśli np. chcesz założyć firmę i korzystać z możliwości jakie daje własny środek transportu, a także liczyć na odliczenie auta od podatku, możesz także kupić samochód w o wiele niższej cenie, z drugiej ręki. Gdy nie będziesz wiedział, jaki samochód do 10 tys? (sprawdź na: https://najtaniejuagenta.pl/samochod-do-10-tys-zl/) lub co będzie miało wpływ na cenę ubezpieczenia auta, możesz znaleźć informację m.in. na stronie internetowej Najtaniejuagenta.pl.
Stłuczka autem służbowym – co robić?
Samochód służbowy niejednokrotnie użytkowany jest przez wiele osób. Bez względu na to, jak dobrymi są kierowcami, każdego z nich może spotkać kolizja. Choć każde zarejestrowane auto w Polsce musi posiadać jedynie polisę OC, to dobrym pomysłem może być także wykupienie dodatkowych rozszerzeń w postaci AC i Assistance. OC (zarówno w przypadku samochodów służbowych, jak i prywatnych) pozwoli pokryć wyłącznie straty, które zostały wyrządzone w innym aucie. Jeśli pracownik spowoduję szkodę, a auto nie będzie posiadało AC, to pracodawca będzie miał prawo domagać się zwrotu kosztów naprawy. Jeśli jednak samochód służbowy ucierpi w wyniku ruchu innego pojazdu, sytuacja będzie prosta. Pieniądze na naprawę, będzie można uzyskać z OC sprawcy, wystarczy tylko spisać poprawnie oświadczenie. Niestety nie zawsze jest to proste, dlatego jeśli sprawca nie chce przyznać się do winy, konieczne będzie wezwanie policji. Czasami nawet, jeśli auto posiada AC, to część kosztów może spaść na pracownika. Autocasco bardzo często zawiera zapis o tzw. udziale własnym, czyli procentowej lub kwotowej części szkody, jaką użytkownik będzie mógł ponieść w razie szkody. W zależności od zasad panujących w danej firmie, koszt ten może być opłacony z pieniędzy firmowych lub przerzucony na sprawcę szkody, czyli samego pracownika. Co ważne, polisa jest powiązana z samochodem, a nie właścicielem czy kierowcą, dlatego możliwe będzie otrzymanie odszkodowania nawet jeśli auto służbowe podczas szkody, będzie prowadzone przez osobę, która nie jest zatrudniona w danej firmie.
Kiedy wypłata odszkodowania nie będzie możliwa?
Niestety mimo wykupionego ubezpieczenia, nie zawsze towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci odszkodowanie z polisy. Możesz nie otrzymać pieniędzy, gdy szkoda:
Powstała podczas kolizji, w której brały udział pojazdy należące do tej samej firmy;
Ma miejsce w przewożonych za opłatą przesyłkach;
Polega na utracie gotówki, papierów wartościowych oraz zbiorów filatelistycznych itp.;
Polega na zanieczyszczeniu, bądź skażeniu środowiska.
Jeśli szkoda powstała na skutek celowego działania czy rażącego zaniedbania, np. pozostawienie kluczyków w stacyjce itp., niestety nie możesz się spodziewać, że ubezpieczyciel rozpatrzy sprawę na Twoją korzyść. Czasami może być też tak, że wprawdzie odszkodowanie z polisy OC sprawcy będzie wypłacone, jednak firma będzie ubiegać się o zwrot tej sumy na zasadach regresu. Według prawa, taka procedura będzie możliwa, gdy kierowca:
Pozyskał pojazd w skutek popełnienia przestępstwa;
Nie posiadał ważnego prawa jazdy (wyjątkiem jest sytuacja, gdy było to związane z ratowaniem życia lub mienia);
Wyrządził szkodę celowo;
Był pod wpływem środków odurzających (alkoholu, narkotyków);
Uciekł z miejsca wypadku.
W zależności od wybranej firmy ubezpieczeniowej oraz pracodawcy, zasady użytkowania auta służbowego mogą być różne, dlatego zanim zaczniesz korzystać z auta, zapoznaj się ze szczegółami umowy, by w razie nieprzewidzianych sytuacji, nie być niemile zaskoczonym. Więcej cennych informacji na temat odszkodowania w przypadku samochodu służbowego, możesz uzyskać dzięki wielu stronom internetowym, jedną z nich może być np. portal Najtaniejuagenta.pl (https://najtaniejuagenta.pl/co-z-odszkodowaniem-z-oc-po-kolizji-autem-firmowym/).
[artykuł sponsorowany]