Oddział onkologiczno-hematologiczny znajdujący się w strukturach Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie zyskał nowy i potrzebny sprzęt. To prezent od Fundacji DKMS, która pomaga chorym z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. Fundacja przekazała darowiznę w kwocie 300 tys. zł na zakupy dla ciechanowskiej onkologii. Nowy sprzęt, który trafił już do oddziału przyspieszy i usprawni diagnostykę w przypadku leczenia i samej diagnostyki pacjentów. Placówka zakupiła aparat rentgenowski. Nowoczesne, cyfrowe urządzenie już służy pacjentom i personelowi. Jak podkreśla koordynator oddziału lek. Małgorzata Kuskowska-Czajka, która nie kryje radości z nowego zakupu, było wręcz wyczekiwane od lat.
W poprzednich latach dzięki tzw. środkom covidowym na oddział trafił nowoczesny ultrasonograf.
Tylko w zeszłym roku na 27 łóżkach szpitalnych w oddziale hospitalizowanych było prawie 3 tys. osób. W oddziale znajduje się także 14 stanowisk do podawania chemioterapii. Przypomnijmy, że oddział onkologiczno-hematologiczny powstał w 2015 r. Wcześniej funkcjonował w lecznicy oddział wewnętrzny specjalistyczny, który został przekształcony w onkologiczno-hematologiczny.
Miesięcznie leczonych w oddziale jest nawet 300 pacjentów. Na stałe zatrudnionych jest 9 lekarzy. Kuskowska-Czajka mówi, że niestety chorób onkologicznych jest coraz więcej.
Oprócz tego trafiają również pacjenci z chorobami krwi.
Z danych WHO wynika, że każdego roku diagnozuje się około 14 milionów nowych przypadków nowotworów złośliwych. W 2050 roku choroby onkologiczne dotkną nawet 70 proc. populacji. Poza dużymi ośrodkami, klinikami, Ciechanów jest jednym z nielicznym miast, gdzie można leczyć choroby onkologiczne. Pacjenci mogą tu liczyć na pełną diagnostykę, leczenie, też powikłań, a także konsultacje. W szpitalu funkcjonują dwie poradnie: onkologiczna i hematologiczna oraz oddział paliatywny czyli hospicjum, który obejmuje swoją opieką także pacjentów onkologicznych przebywających w domach.
Fundacja DKMS przekazała darowiznę w wysokości 300 tys. zł. w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów. Ciechanowski szpital, to już 40 placówka w kraju obdarowana przez organizację. Mówi Leszek Lewandowski z Fundacji DKMS.
Fundacja DKMS od 14 lat tworzy największą w Europie bazę potencjalnych dawców szpiku, wspiera chorych zmagających się z nowotworami krwi i innymi chorobami onkologicznymi.
Właśnie szpital w Ciechanowie kilkanaście lat temu organizował pierwsze akcje rejestracji w regionie pod hasłem Dzień Dawcy Szpiku. W wydarzenie włączali się bezinteresownie lekarze ze wspomnianego oddziału. Dziś pakiet rejestracyjny można zamówić do domu, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i wypełnić formularz. Tylko w samej Polsce zarejestrowanych jest już 1 900 000 potencjalnych dawców. 13 tys. osób znalazło swojego genetycznego bliźniaka. Chorzy niestety nadal umierają, bo nie mogą znaleźć zgodnego dawcy. Stąd ciągłe apele o dołączanie do bazy potencjalnych dawców szpiku.
Zarejestrować się w bazie może każdy ogólnie zdrowy człowiek w wieku 18-55 lat, nieposiadający znacznej nadwagi oraz świadomy swojego zobowiązania.
Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. Dzięki darowiznom od prywatnych sponsorów i 1 proc. z podatku udaje się organizacji realizować wspomniane pomocowe programy i uruchamiać granty.
zdj. ka_ż