Informowaliśmy już Państwa o wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie i oddaleniu skargi Gminy Miasto Płońsk na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia 12 września 2023 r. w przedmiocie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Chodzi o spór dotyczący działek tuż przy obwodnicy zachodniej Płońska, w pobliżu dróg prowadzących do Baboszewa oraz Szerominka, gdzie powstał parking. Prawomocny wyrok oznacza, że zwycięskie w tym sporze mogą czuć się prywatne właścicielki działek, które domagać będą się odszkodowania finansowego za brak możliwości korzystania z ziemi. Jak przyznał sąd w tym przypadku wywłaszczenie w ramach specustawy jest niezgodne z prawem. Okazało się, że w przypadku budowy parkingu, nie może być przeprowadzona procedura specustawy, tak jak w przypadku dróg. Właściciele złożyli odwołanie do Wojewody Mazowieckiego, który przyznał im rację i decyzję uchylił, stwierdzając niedopuszczalne zastosowanie przepisów ZRID do parkingu, który nie jest niezbędny dla prowadzenia ruchu. Najpierw wyrok sądu WSA był niekorzystny dla Miasta Płońska, który złożył skargę do wyższej instancji. Tutaj również została ona odrzucona. O komentarz po wyroku NSA w tej spawie poprosiliśmy płoński Ratusz.
- Powyższy wyrok NSA nie zmienia sytuacji Gminy Miasto Płońsk w stosunku do stanu z dnia wydania przez Wojewodę Mazowieckiego decyzji (nr 160/SPEC/2023) uchylającej w całości decyzję Starosty Płońskiego w przedmiocie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej i odmawiającej zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia zezwolenia na realizację inwestycji. Decyzja Wojewody Mazowieckiego była decyzją ostateczną. Droga administracyjna nie była jedyną obraną przez Gminę Miasto Płońsk w sprawie. Przed Sądem Okręgowym w Płocku toczy się sprawa z powództwa Gminy Miasto Płońsk o przeniesienie własności spornej nieruchomości, na której została wybudowana droga wraz z miejscami postojowymi. Niezależnie od powyższego, w stosunku do części inwestycji (z wyłączeniem spornej nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności osób fizycznych) pod koniec 2023 r. Miasto uzyskało decyzje zatwierdzające projekt architektoniczno – budowlany zamienny oraz o pozwoleniu na użytkowanie, będące podstawą użytkowania inwestycji z pominięciem spornej części. Miasto podtrzymuje niezmiennie wolę polubownego zakończenia sporu z współwłaścicielkami spornej nieruchomości w granicach interesu majątkowego Płońska i jej mieszkańców." - czytamy w oświadczeniu przysłanym na naszą skrzynkę mailową przez rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego w Płońsku.
Od właścicielek działek dowiadujemy się, że jeśli Miasto nie przedstawi korzystnej ceny za wykup działek nie zostaną one sprzedane. Tylko z tytułu zajęcia terenu i braku jego oddania razem z odsetkami, właścicielki według wyliczeń będą chciały ubiegać się o kwotę ponad 200 tys. zł.
powiedział radca prawny Michał Łuczak, reprezentujący w sądzie właścicielki działek.
Przypomnijmy, że pod koniec poprzedniego roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Płońsku wydał decyzję nakazującą Miastu rozbiórkę części parkingu. Na początku września Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Warszawie, załatwienie sprawy w ramach postępowania odwoławczego wstrzymał do czasu prawomocnego zakończenia zainicjowanych postępowań. Tym samym powstało kolejne zagrożenie dotyczące tego, że jeśli teren zostałby rozebrany Miasto Płońsk, musiałoby zwrócić środki unijne pozyskane na ten cel z uwagi ich niewykorzystania.