Coraz więcej osób zaczyna się interesować szczepionkami przeciwko grypie. Te pojawiły się już w płońskich aptekach, ale szybko zostały wykupione.
Powodów do paniki jednak nie ma, ponieważ sezon zachorowań na grypę rozpoczyna się w styczniu i trwa do marca, a żeby odpowiednio się przed nią zabezpieczyć należy zaszczepić się minimum 3 tygodnie przed okresem najwyższych zachorowań. Ponieważ wirus mutuje, każdego roku pojawiała się inna szczepionka. Pierwsze sztuki już trafiły do aptek.
- Żeby się zaszczepić i przygotować do okresu zachorowań mamy określoną przestrzeń czasu – wrzesień, październik, listopad, nawet grudzień, ale także i styczeń. Jeżeli do tego momentu ktoś nie zachorował, to nawet styczeń jest dobrym momentem, żeby jeszcze się zaszczepić - wyjaśnia lekarz Mirosława Michalska – Szczepionki w tej chwili już są dostępne, już szczepimy, natomiast tak jak każdego roku są dostarczane systematycznie. Pierwsza partia pokazała się na rynku, ale nie możemy zaszczepić wszystkich jednocześnie. Szczepionka spływa, z tego co wiemy i o czym firmy farmaceutyczne, które je dostarczają informują, na polskim rynku będzie o 20% szczepionek, niż w roku ubiegłym – zapewnia lekarz.
W tym roku możemy liczyć także na wyższy poziom refundacji szczepionek przeciwko grypie. Osoby powyżej 75. roku życia skorzystają z pełnej refundacji, chętni do szczepień w wieku od 65 do 75 roku życia zapłacą połowę ceny i tak samo osoby powyżej 18. roku życia z chorobami przewlekłymi i kobiety ciężarne. Na rynku ma pojawić się także szczepionka donosowa – wyjaśnia Mirosława Michalska.
- Dla dzieci od 3 do 5 roku życia jest szczepionka donosowa, ale będzie dostępna w październiku i również będzie obowiązywała 50-procentowa refundacja. Myślę, że szczepionek nie zabraknie. Są przewidziane rezerwy, w zależności od tego jakie będzie zapotrzebowanie. Szczepienie nie jest obowiązkowe. To jest dla tych osób, które chcą się zaszczepić i zabezpieczyć, rozumieją wagę szczepień i ich dobrodziejstwo. Szczególnie zalecamy osobom z czynnikami ryzyka – dzieciom, osobom starszym, osobom z chorobami współistniejącymi. Dla tych osób, w przypadku zachorowania, grypa może okazać się chorobą śmiertelną – wyjaśnia Mirosława Michalska.
Warto pamiętać, że szczepionka przeciwko grypie nie gwarantuje ochrony przed przeziębieniem, ponieważ wywołujący je wirus różni się od wirusa grypy.