Trwa pierwszy dzień VII Jarmarku Raciąskiego, jednej z największych imprez kulturalnych w regionie promujących lokalnych twórców oraz produkty regionalne, a także propagujący tradycję i kulturę regionu.
Stoiska wystawiennicze, konkursy teatralne, prezentacje artystyczne lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń, konkursy familijne czy prezentacje ludowych Zespołów Artystycznych to tylko jedne z nielicznych atrakcji jakie czekają na odwiedzających.
Podczas oficjalnego rozpczęcia VII Jarmarku Raciąskiego głos zabrali organizatorzy wydarzenia dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, Artur Adamski, burmistrz Raciąża Mariusz Godlewski oraz Zbigniew Sadowski, wójt Gminy Raciąż.
- Chcieliśmy oficjalnie rozpocząć VII Jarmark Raciąski, oczywiście jesteśmy już od rana tutaj. Bardzo się cieszę, że w tym roku jest bardzo dużo lokalnych wystawców, organizacji pozarządowych i Kół Gospodyń Wiejskich z terenu miasta i gminy Raciąż. Przy tym VII Jarmarku udało się zrealizować to, co chcieliśmy od początku współnie tutaj z miastem i gminą, czyli aktywizować loklanych wystawców i to się udało. Bardzo nas to cieszy, miejmy nadzieję, że tak już zostanie, i że co roku będzie nas więcej - powiedział Artur Adamski, dyrektor MCKSiR w Raciążu.
Burmistrz mówił o tym, że jest to impreza z długą tradycją, którą mimo różnych przeciwności udało się zrealizować również w tym roku.
- Jesteśmy organizatorami razem miasto Raciąż, gmina Raciąż, także jest to jedno z przedsięwzięć o dłuższej tradycji, które razem organizujemy. Życzę Państwu, żebyśmy mieli wszyscy tą pogodę, która jest teraz, bo jest wspaniała, jakby specjalnie na ten jarmark zamówiona. Życzę wspaniałej zabawy, wspaniałych przeżyć, i też fajnych rzeczy, które można na stoiskach znaleźć, żeby udały się zakupy, a naszym wystawcom życzę tego, żeby byli usatysfakcjonowani z tego, że tutaj są i swoje rzeczy sprzedają - powiedział Mariusz Godlewski, burmistrz Raciąża.
Wójt Gminy Raciąż, Zbigniew Sadowski powitał radnych i wyraził zadowolenie z uczestnictwa dużej liczby wystawców z terenu Gminy Raciąż.
- Bardzo serdecznie wszystkich witam. Również szczególnie witam tu zgromadzonych radnych gminnych i miejskich. Cieszy mnie fakt, że jako gospodarz Gminy Raciąż reprezentowany jestem przez Koła Gospodyń Wiejskich, bo wystawców z terenu gminy Raciąż w tym roku jest bardzo dużo. Myślę, że to będzie już taka coroczna tradycja, i że tych kół będzie jeszcze więcej sie wystawiało. Życzę wszystkim miłej zabawy, polecam stoiska z Kołami Gospodyń Wiejskich - powiedział Zbigniew Sadowski, wójt Gminy Raciąż.
Podczas wydarzenia swoje produkty oferuje blisko 70 wystawców, którzy wystawili takie produkty jak rękodzieło, pieczywo, miody, sery, starocie, pamiątki, tradycyjne wędliny, warzywa i owoce, słodycze oraz wszelkiego rodzaju produkty regionalne. Poza ofertą wystawienniczą można również zobaczyć dawne zawody, m.in. kowala przy pracy, a także rzeźbiarza oraz wziąć udział w warsztatach. Dla dzieci przygotowano animacje oraz kącik zabaw z dmuchańcami i trampoliną.
Podczas wydarzenia obowiązują obostrzenia sanitarne, wstęp na teren imprezy z zachowaniem dystansu i maseczką, każdy z wchodzących podpisuje oświadczenie, a następnie otrzymuje bilet wstępu z numerem. Mimo obostrzeń jarmark raciąski cieszy się dużym zainteresowaniem.
Wieczorem na muzycznej scenie jarmarku, około godziny 21.00, pojawją się zespoły foklowo-rokowe: Pieczarki i Hoyraky.