Będzie to pierwszy film poświęcony historii Fortu III Pomiechówek nazywanego Fortem Smierci. Produkcję zlecił Instytut Pamięci Narodowej. W latach 40. mieściło się tam jedno z najokrutniejszych więzień karno-śledczych na Mazowszu, a nawet w kraju. Przeprowadzono wiele masowych egzekucji. Do dziś nie wiadomo, ile osób zginęło. Zbrodniarze palili dokumenty nie zostawiając żadnych śladów. Mówi się o przetrzymywaniu nawet 50 tys. ludzi. O filmie mówi jego reżyser Rafał Pękala.
Ziemia płońska także jest mocno związana z tym miejscem. Z Sochocina podczas wojny wywieziono do fortu wiele rodzin. Część nie powróciła. W forcie więziony był także m.in. Czesław Markiewicz, patron płońskiego hufca harcerzy. Do tej pory w jednym z lochów jest wyryty przez niego napis.
Film można odtworzyć na stronie totalitaryzmy.pl w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. Trzeba wcześniej zarejestrować się na stronie. W tym roku w ramach festiwalu zaprezentowanych zostało ponad 20 różnych filmów z całego świata nawiązujących do tej tematyki.