niedziela, 24 listopada 2024 06:04
Reklama dotacje rpo

Tydzień Bibliotek odbędzie się on-line. Każdy może dołączyć

Tydzień Bibliotek odbędzie się on-line. Każdy może dołączyć

Źródło: Pixabay

 

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja program promocji czytelnictwa i bibliotek. Mieszcząca się w Krzywej Hali, Miejska Biblioteka Publiczna zaplanowała dla czytelników i mieszkańców Ciechanowa osiem wydarzeń. Zarówno te kierowane do dzieci, jak i organizowane dla dorosłych odbędą się w formule online z uwagi na wprowadzone przez rząd ograniczenia.

Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie, pomino nadal obowiązujących ograniczeń w organizacji wydarzeń z udziałem publiczności, przygotował propozycje wydarzeń kierowanych zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych mieszkańców Ciechanowa. Wszystkie będą transmitowane online.
W sobotę 8 maja 2021 r. najmłodsi będą mieli możliwość spędzić przedpoługnie w ramach spotkania „Biblioteka kreatywnie”. O godz. 10.00 będzie można posłuchać czytania bajki „Elmer i motylek” autorstwa Davida McKee oraz wspólnie wykonać pracę plastyczną „Motyle origami”. Także w sobotę odbędą się zajęcia online z kodowania. „Zagadkowa biblioteka” rozpocznie się o 12.00. To warsztaty kierowane do dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Nie trzeba zapisywać się na zajęcia – wystarczy włączyć profil Facebook MBP w Ciechanowie. Aby oglądać spotkania dla dzieci nie ma konieczności posiadania konta na Facebooku, będą dostępne także dla osób, które nie posiadają swojego profilu na portalu społecznościowym.
10 maja 2021 r. (poniedziałek) o godz. 17.00 w bibliotece odbędzie się transmitowane online spotkanie autorskie z autorkami książki „Kobiety przełomu” - Katarzyną Kościelak i Katarzyną Jurkowską. Bohaterki ich publikacji zabierają czytelników w sentymentalną podróż do okresu po upadku komunizmu w Polsce, kiedy dla wielu Polek otworzył się nowy, kolorowy świat. Pojawiły się pierwsze supermarkety, nowoczesne reklamy telewizyjne, zachodnie rozrywki, ale także nowe możliwości samorealizacji. Jednak lata 90. to również czas absurdów, paradoksów i zaskakujących zwrotów. W tej zmienionej rzeczywistości musiało odnaleźć się wiele kobiet. Książka to opowieść o tych z nich, które wkraczyły w nowe czasy z niespotykanym dotąd impetem i odwagą. Wśród bohaterek książki znalazły się m.in. Iwona Guzowska, która jako pierwsza kobieta w Polsce rozpoczęła wtedy zawodową karierę bokserską i Katarzyna Figura, która została gwiazdą międzynarodowego formatu. To także Nina Kowalewska-Motlik, kierująca w tamtych czasach wydawnictwem sprzedającym książki w milionowych nakładach i Ilona Łepkowska, okrzyknięta królową polskich seriali. Opisana została także Katarzyna Groniec, która z nieznana szerzej licealistka stała się gwiazdą musicalu „Metro”. W książce znajduje się też historia Janiny Ochojskiej, która pojechała z pomocą humanitarną na ogarnięte wojną tereny byłej Jugosławii.
11 maja 2021 r. o godz. 17.00 gościem „Regionalnego wtorku” w bibliotece będzie Jarosław Wałaszyk, kierownik Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie (oddziału Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie). Tematem spotkania będzie wydana w 2019 r. książka „Aleksander Świętochowski. Listy”, na którą składa się komplet listów Posła Prawdy zgromadzonych w Muzeach w Gołotczyźnie i w Ciechanowie.
12 maja 2021 r. (środa) o godz. 17.00 biblioteka zapraszaa na spotkanie online pt. „Z pamiętnika aktorki i pisarki, czyli o Elżbiecie Barszczewskiej i Marii Dąbrowskiej”. Gość spotkania, Igor Strojecki będzie opowiadać o aktorce oraz o jej ciotce, pisarce Marii Dąbrowskiej (1889-1965). Igor Strojecki to pasjonat genealogii, publicysta, varsavianista z zapałem przywraca pamięć o swoich niezwykłych przodkach.
13 maja 2021 r. (czwartek) o godz. 17.00 w bibliotece odbędzie się trasmitowany online recital Wojtka Gęsickiego, któremu towarzyszyć będzie Rafał Grząka. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną utwory Leonarda Cohena w tłumaczeniu Macieja Zembatego i Macieja Karpińskiego. Wiele ze znanych i mniej znanych pieśni Cohena w interpretacji Wojtka Gęsickiego warte jest posłuchania, chociażby dzięki nowej interpretacji i oryginalnemu brzmieniu.
14 maja 2021 r. (piątek) o godz. 17.00 gościem biblioteki będzie Katarzyna Enerlich – pisarka, nauczycielka jogi, zielarka, pasjonatka naturalnych kosmetyków. Pracowała jako dziennikarka, pracownik informacji turystycznej i promocji miasta oraz opiekunka osób starszych. Obecnie jest twórcą niezależnym. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jest autorką kilkunastu książek, m.in. „Czas w dom zaklęty”, „Kwiat Diabelskiej Góry”, „Oplątani Mazurami”, „Czarodziejka Jezior”, „Rzeka ludzi osobnych”, „Pod słońcem prowincji” czy „Zapisków z prostego życia” oraz współautorką czterech antologii poetyckich.
Kontynuacją spotkania z Katarzyną Enerlich będą zorganizowane 15 maja 2021 r. (sobota) o godz. 10.00 w formule online warsztaty kosmetyki naturalnej.

 

 

 


Podziel się
Oceń

SŁUCHAJ NAS ONLINE!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama