niedziela, 24 listopada 2024 08:54
Reklama dotacje rpo

13 ton gotowego tytoniu i 1,6 mln nielegalnych papierosów zabezpieczyli celnicy w pow. nowodworskim

13 ton gotowego tytoniu i 1,6 mln nielegalnych papierosów zabezpieczyli celnicy w pow. nowodworskim

Źródło: NOSG

 

13 ton gotowego tytoniu i 1,6 mln nielegalnych papierosów zarekwirowali celnicy z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w jednej z największych fabryk na Mazowszu. Zatrzymano też 16 osób z polsko-ukraińskiej grupy przestępczej. Akcja odbywała się jednocześnie pod 12 adresami m.in. na terenie Warszawy i powiatów: nowodworskiego, legionowskiego, wołomińskiego.

Jak informuje Nadwiślański Oddział Straży Granicznej pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Białymstoku, funkcjonariusze ustalili, że na terenie woj. mazowieckiego funkcjonuje duża fabryka nielegalnych papierosów, w której działalność zaangażowana jest 16 – osobowa polsko - ukraińska grupa przestępcza. Członkowie grupy poza nielegalną produkcją papierosów podejrzani są również o ich dystrybucję i przemyt do krajów Europy Zachodniej, m.in.: Niemiec, Wielkiej Brytanii.

Akcja rozbicia nielegalnego tytoniowego biznesu miała miejsce w miniony wtorek (27 lipca) na terenie Warszawy i powiatów: nowodworskiego, legionowskiego, wołomińskiego. Wówczas to, śledczy NwOSG wspierani przez zespoły realizacyjne, weszli jednocześnie na 12 adresów, w tym na teren jednej z nowodworskich posesji, na której funkcjonowała fabryka z regularną produkcją papierosów. Były to dwie ogromne hale produkcyjne wraz z krajalnią i magazynami, podzielone na kilka pomieszczeń wypełnionych kartonami papierosów i gotowym tytoniem. W pomieszczeniach, kolejno zabezpieczono - w pełni wyposażoną działającą linię produkcyjną, profesjonalną paczkowaczkę, agregat prądotwórczy zasilający fabrykę w energię oraz magazyny, gdzie przechowywano krajankę tytoniową, papierosy popakowane w kartony z logo popularnych koncernów tytoniowych oraz liczne komponenty wykorzystywane podczas przestępczego procederu.

- Dobrze skoordynowane działania pozwoliły funkcjonariuszom na wejście do fabryki w momencie samej produkcji papierosów, jak i pakowania gotowych wyrobów w pudełka. Z uwagi na trudno dostępny teren, w którym znajdował się cały kompleks fabryczno-magazynowy oraz fakt, że od zewnątrz był na bieżąco monitorowany przez kilkanaście zainstalowanych kamer przemysłowych i nadzorowany przez członków grupy, w działaniach wykorzystano śmigłowiec Kania z IV Wydziału Lotniczego Biura Lotnictwa SG w Huwnikach, z którego zespoły realizacyjne NwOSG dokonały desantu na teren fabryki - informuje NwOSG.

Na miejscu, oprócz maszyn wartych blisko 1.6 miliona złotych, zabezpieczono także ponad 1.6 miliona sztuk papierosów oraz przeszło 13 ton gotowego tytoniu do palenia. Wartość zabezpieczonego towaru szacuje się na blisko 8 mln złotych.

Według wstępnych szacunków przejęte urządzenia były w stanie wyprodukować nawet około miliona sztuk papierosów na dobę. Towar bez polskich znaków akcyzy miał trafić na nielegalny rynek krajów Europy Zachodniej. Funkcjonariusze ustalają wszystkie okoliczności sprawy, m.in. od kiedy działała fabryka, gdzie dokładnie trafiał wyprodukowany towar oraz kto i jakie dochody mógł uzyskać w wyniku nielegalnej działalności. Straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonych podatków za przejęty towar oszacowano na łączną kwotę około 17 mln złotych.

Ogółem, w trakcie podjętych działań terenie Warszawy i pobliskich powiatów (legionowskiego, nowodworskiego, wołomińskiego) funkcjonariusze zatrzymali 16 mężczyzn, w tym - 7 obywateli Ukrainy i 9 obywateli Polski. Większość z nich została ujęta na gorącym uczynku, czyli w chwili produkcji, pakowania i przygotowania do dystrybucji papierosów.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych i w przestępstwach przeciwko obowiązkom podatkowym. Jednemu z podejrzanych przedstawiono zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Wszystkim zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat. Decyzją sądu wobec 16 zatrzymanych zastosowano tymczasowe areszty na okres 3 miesięcy.

Działania wspierane były przez przedstawiciela Analysis Project SMOKE z Europolu, który od początku śledztwa, na bieżąco zapewniał zarówno wsparcie analityczne jak i wiedzę operacyjną, koordynując i współpracując z innymi państwami UE, natomiast podczas samych zatrzymań, funkcjonariuszy NwOSG wspomagały grupy realizacyjne z innych oddziałów: Karpackiego OSG, Nadbużańskiego OSG oraz Morskiego OSG.


Podziel się
Oceń

SŁUCHAJ NAS ONLINE!
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama