niedziela, 24 listopada 2024 11:44
Reklama

Przywieźli ich pod pozorem leczenia i pomordowali. W lesie ościsłowskim odbyły się uroczystości patriotyczne

Przywieźli ich pod pozorem leczenia i pomordowali. W lesie ościsłowskim odbyły się uroczystości patriotyczne

 

Społeczność Glinojecka po raz kolejny spotkała się w sobotę (30 kwietnia) w lesie ościsłowskim aby oddać hołd pomordowanym i przypomnieć wydarzenia sprzed 82 lat. Patriotyczna uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów na kwaterach gdzie spoczywają ofiary terroru hitlerowskiego, które zginęły podczas II wojny światowej. W lutym 1940 r. naziści zorganizowali w lesie ościsłowskim miejsce kaźni dla setek Polaków, szczególnie chorych umysłowo, niepełnosprawnych i niedołężnych z terenu Północnego Mazowsza.

- Pamięć o tych wydarzeniach, to nasz zbiorowy obowiązek - mówił w przemówieniu burmistrz Glinojecka, Łukasz Kapczyński, nawiązując do tego, co dzieje się na Ukrainie.

 

Niemcy posłużyli się podstępem, nakazując wszystkim chorym stawić się konkretnego dnia na badanie lekarskie. Nikt nie wiedział, że jedzie na egzekucję.

- Tak naprawdę każda rodzina z rejonu ościsłowskiego ma kogoś pochowanego w tym lesie - mówi Radiu Płońsk lokalna dziennikarka, Barbara Tokarska-Wójciak, która kilka lat temu dotarła do świadków tych wydarzeń.

Sama ma rodzinne związki z tą tragedią. Jej babka Eugenia Pilitowska straciła w tym lesie swojego brata Stefana Wielechowskiego.

 

mówiła Barbara Tokarska-Wójciak.
Niektóre źródła podają, że w lesie może być pochowanych nawet 5 tys. osób. Od wielu lat o mogiły dba lokalna społeczność. Mówi sołtys wsi Ościsłowo Bożena Banasiak.

Pamięć kultywowana jest równeiż dzięki nauczycielom z lokalnej szkoły. Uczniowie podczas patriotycznej uroczystości zaprezentowali program artystyczno-słowny.



mówiła Anna Radziejewicz dyrektor Szkoły Podstaowej w Ościsłowie. W lesie mozna znaleźć płytę nagrobną a także krzyże upamiętniające pomordowanych. Przy drodze krajowej nr 60 znajdują się tablice, które informują, jak dojechać na wojenny cmentarz. Kilka lat temu odniowiono tablicę, na której znalazły się nazwiska zamordowanych. Wcześniej została odnowiona mała i duża kwatera. Las ościsłowski należy do największych cmentarzysk z lat okupacji w powiecie ciechanowskim. Dodajmy, że co roku w uroczystościach biorą udział władze gminy, powiatu, województwa oraz parlamentarzyści.

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

SŁUCHAJ NAS ONLINE!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama