niedziela, 24 listopada 2024 14:44
Reklama

Po rewitalizacji wieży ciśnień, Kamienicy Pianki, Krzywej Hali czas na zabytkowy młyn przy ul. Nadrzecznej

Po rewitalizacji wieży ciśnień, Kamienicy Pianki, Krzywej Hali czas na  zabytkowy młyn przy ul. Nadrzecznej
Rewitalizacja zabytkowego młyna to inwestycja w samym sercu miasta - 200 metrów od ratusza, 200 metrów od ciechanowskiego zamku

Źródło: UM C-ów

 

Zaniedbane i niewykorzytane miejsca na mapie Ciechanowa dostają drugie życie. Po rewitalizacji wieży ciśnień, Kamienicy Pianki, Krzywej Hali i budynku na ul. Fabrycznej, gdzie trwają prace przyszedł czas na odnowienie zabytkowego młyna przy ul. Nadrzecznej. Powstaną m.in.: wielofunkcyjna sala, restauracja, bar letni, pomieszczenia edukacyjne i artystyczne oraz miejsce na start-upy. Przy rzece stworzona zostanie zielona przestrzeń.

 

mówił prezydent Ciechanowa, Krzysztof Kosiński. Rewitalizacja istniejącego młyna zostanie przeprowadzona zgodnie z zaleceniami konserwatora. W starej części budynku wymienione będzie pokrycie dachowe, z zachowaniem unikatowej konstrukcji drewnianej wewnątrz. Przywrócone zostaną pierwotne otwory okienne, odnowiona będzie ceglana elewacja, wymianę przejdzie stolarka okienna i drzwiowa.

Przy odnowionym zabytku powstanie dwukondygnacyjny budynek z tarasem na pierwszym piętrze. Obiekt pomieści salę przeznaczoną na warsztaty artystyczne, salę wielofunkcyjną do organizowania konferencji, wydarzeń kulturalnych oraz eventów biznesowych, restaurację z salami do konsumpcji oraz wspomniane pomieszczenia dla startupów.

Dla spójności architektonicznej całego założenia, jak przekuzje lokalny ratusz - zastosowana zostanie ograniczona ilość materiałów, które będą powtarzać się wewnątrz i na zewnątrz obiektu. Nowy budynek pokryje tynk w kolorze grafitowym, a jego bryła będzie dodatkowo obłożona drewnianymi żaluzjami na powierzchni ścian i dachu.

Nowe funkcje użytkowe zyska też teren wokół budynków. Będzie podzielony na trzy strefy: komunikacji kołowej, obszar relaksacyjny (ze ścieżkami dla pieszych, placem zabaw i zielenią ozdobą) oraz część widokową. Na wewnętrznym podwórzu, w bezpośrednim sąsiedztwie budynku znajdzie się również parking.

Z młyna w stronę rzeki poprowadzi ścieżka kierująca do strefy widokowej na Zamek Książąt Mazowieckich nad Łydynią.

 - Ta część terenu będzie przeznaczona do relaksu nad wodą. Linia brzegowa rzeki zostanie zagospodarowana poprzez budowę tarasu z kamienną posadzką i siedziskami w formie drewnianych schodków. Stworzona będzie przestrzeń do wypoczynku oraz miejsce do zabaw dla dzieci. Na pozostałym terenie wykonane zostaną nowe nasadzenia niskiej zieleni. Będą to w szczególności odmiany traw ozdobnych oraz rośliny pnące na istniejących, murowanych ogrodzeniach terenu. Podlewanie zieleni będzie możliwe dzięki montażowi podziemnego zbiornika retencyjnego na wodę, który zasili automatyczny system nawadniania roślin - przekazuje rzeczniczka UM w Ciechanowie, Paulina Rybczyńska.

Przed wojną młyn skupował i mielił żyto oraz pszenicę. Po wojnie, około 1949 r. został opuszczony. W latach 80 i 90 XX wieku, wznowiono jego działalność, lecz na krótko i znów został zamknięty, tym razem na stałe.


Podziel się
Oceń

SŁUCHAJ NAS ONLINE!
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama