poniedziałek, 25 listopada 2024 02:33
Reklama

Zapraszamy na Narodowe Czytanie 'Ballad i romansów' Adama Mickiewicza do Ciechanowa

Zapraszamy na Narodowe Czytanie 'Ballad i romansów' Adama Mickiewicza do Ciechanowa

 

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. W tę sobotę (3 września) także zapraszamy do udziału w tej inicjatywie. Lekturą 11. odsłony wspólnego czytania są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.

W Miejskiej Bibliotece w Ciechanowie (Krzywa Hala, Plac Piłsudskiego 1) będziemy mieć okazję do wysłuchania wybitnego dzieła polskiego romantyka w wykonaniu Jarosława Witaszczyka, aktora teatralnego i filmowego, producenta, reżysera, pedagoga, współtwórcy Teatru na Pradze. Muzycznie spotkanie uświetni znany nie tylko lokalnie muzyk, kompozytor, pisarz - Jan Andrzej Kaluszkiewicz. Start o 17.00.

O tej samej godzinie startuje Narodowe Czytanie organizowane przez Powiatową Bibliotekę w Ciechanowie, ktore odbędzie się w przestrzeni wokół Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki. Czytać będą znane lokalnie osoby m.in.: Barbara Sitek-Wyrembek, Katarzyna Stawicka, Wojtek Gęsicki, Andrzej Kielczyk, Michał Błaszkowski, pracownicy biblioteki, aktorzy teatru amatorskiego "Rozmyty Kontrast" oraz Teatru Klaps. Poza tym wystąpi Maja Fijałkowska i Hanna Daniec.

Nieco wcześniej, bo 2 września na wspólne czytanie zaprasza Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wspólnie z Gminną Biblioteką w Opinogórze Górnej. - W tym roku lektura jest nam szczególnie bliska, a samo wydarzenie będzie miało wyjątkowy charakter, gdyż będziemy czytać „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza - przekazuje muzeum.
Spotkanie odbędzie się o godz. 15.00 we Dworze Krasińskich. Oprawę muzyczną spotkania zapewnią Seniorzy+ z Dzbonia.

Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa.
W 2016 r. w warszawskim Ogrodzie Saskim Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
W 2018 r. Narodowe Czytanie miało wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, zachęcała do czytania „Antologii Niepodległości” – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były „Nowele polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 
Lekturą Narodowego Czytania 2020 wybrana została „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w ponad 3200 miejsc w Polsce i za granicą. 
Podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Podczas najbliższej edycji – w 2022 r. zapraszamy do wspólnego czytania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.
 


Podziel się
Oceń

SŁUCHAJ NAS ONLINE!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama