Propozycje projektów ogólnomiejskich i osiedlowych w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Ciechanowie można składać do 25 listopada. Następnie odbędzie się ich weryfikacja, a w lutym przyszłego roku przewidziano głosowanie. Propozycje składane w ramach CBO mogą dotyczyć wszystkich spraw, które mieszczą się w kompetencjach gminy. Mówi rzeczniczka ciechanowskiego ratusza Paulina Rybczyńska.
Projekt do CBO może złożyć każdy mieszkaniec Ciechanowa. Autor może złożyć jeden projekt w kategorii ogólnomiejskiej i jeden w osiedlowej. Do propozycji projektu ogólnomiejskiego pomysłodawca musi załączyć listę z podpisami co najmniej 20 mieszkańców miasta, natomiast do osiedlowego – minimum 10 mieszkańców danego osiedla.
W kategorii projektów ogólnomiejskich znajdują się dwie kategorie: tzw. projekty miękkie (nieinwestycyjne, dotyczące np. edukacji, integracji społecznej, spraw kulturalnych, sportowych, szkoleń, polityki społecznej, zdrowia, przedsiębiorczości) oraz tzw. projekty twarde (infrastrukturalne, czyli przedsięwzięcia o charakterze inwestycyjnym, na przykład: budowa, modernizacja, rewitalizacja, remont, zakup sprzętu, itp.). Składając projekt do CBO należy pamiętać, że koszt projektów ogólnomiejskich „twardych” nie może przekroczyć 200 tys. zł. Oprócz tego zrealizowane zostaną 3 projekty miękkie, które zdobędą największą liczbę głosów. Pojedynczy projekt miękki nie może przekroczyć 30 tys. złotych.
Poza kategorią ogólnomiejską istnieje też druga – projekty osiedlowe. W ramach nadchodzącej edycji CBO na każdym osiedlu w Ciechanowie zrealizowany będzie mógł zostać jeden projekt. Jego wartość nie może przekroczyć 100 tys. zł. Jeśli w ramach kategorii projektów osiedlowych zgłoszony zostanie wyłącznie 1 projekt dla danego osiedla – jego realizacja może nastąpić po uzyskaniu co najmniej 200 ważnych głosów w głosowaniu mieszkańców.