Ciechanowski ratusz jednak podkreśla, że nie wie kiedy opał finalnie trafi do miasta. Na obecną chwilę miasto nie otrzymało od spółek Skarbu Państwa żadnej oferty z propozycją umowy, która dotyczyłaby konkretnych warunków współpracy w zakresie dystrybucji i jakości węgla. Mówi Paulina Rybczyńska, rzeczniczka ciechanowskiego ratusza.
Rybczyńska dodaje, że za dostępność, terminy dostaw i jakość węgla odpowiedzialność ponosić będzie rząd oraz państwowe spółki zajmujące się sprowadzaniem węgla, a nie samorząd.
Podmiot, który wprowadza do obrotu węgiel może zawrzeć z gminą umowę po cenie nie wyższej niż 1500 zł brutto za tonę węgla, z terminem płatności 60 dni od dnia wydania węgla. Gmina następnie sprzedaje ten węgiel gospodarstwom domowym po cenie nie wyższej niż 2000 zł brutto za tonę.
Kupić węgiel po preferencyjnej cenie będzie mogła osoba fizyczna z gospodarstwa domowego, która jest uprawniona do dodatku węglowego. W ramach zakupu preferencyjnego członek gospodarstwa domowego będzie mógł kupić węgiel w dwóch partiach: do końca 2022 r., od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 r. Obecny projekt zakłada dwie transze po 1,5 tony.
Ustawa daje także radom gminnym możliwość określenia kryteriów pierwszeństwa do zakupu preferencyjnego, żeby rodziny najbardziej potrzebujące mogły go kupić w pierwszej kolejności.