Samorząd Ciechanowa skierował skargę do premiera Mateusza Morawieckiego ws. braku dostępności węgla typu kostka. Miasto wstrzymało też przekazanie mieszkańcom kolejnego, trzeciego transportu węgla bo jego jakość pozostawia sobie wiele do życzenia.
Prawie połowa wszystkich wnioskujących mieszkańców Ciechanowa zadeklarowało chęć zakupu węgla właśnie typu kostka, którego nie ma w sprzedaży.
Od 24 listopada miasto sprzedało blisko 200 ton węgla orzecha i prawie 90 ton węgla groszku. Ponadto na podstawie zleconych badań przez miejscowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ratusz reklamuje u rządowej spółki PGE Paliwa jakość nowej dostawy. Z uwagi na wykazaną niską wartość energetyczną i wysoki poziom uziarnienia sprzedaż orzecha z nowej dostawy nie jest realizowana. Mówi sekretarz miasta Adrianna Saganek.
Jak informuje lokalny ratusz, badania zlecone 12 i 13 grudnia firmie zewnętrznej przez miejską spółkę PEC Ciechanów Sp. z o.o. wykazały, iż węgiel oferowany aktualnie przez państwową spółkę PGE Paliwa ma niską wartość energetyczną (dla węgla o sortymencie 25+ mm - tzw. orzech aktualnie wynosi 23 209 kJ/kg). Surowiec w poprzedniej dostawie o tym sortymencie posiadał wartość energetyczną na poziomie 26 261 kJ/kg, a więc widoczny jest spadek wartości opałowej z dostawy na dostawę. Również wyniki analizy uziarnienia aktualnego, nieprzekazanego mieszkańcom zamówienia będą przedmiotem reklamacji składanej przez miasto. Prawie 30% zawartości frakcji poniżej 25 mm (tzw. podziarno) świadczy o tym, iż jest to węgiel niezgodny z obowiązującymi normami uregulowanymi rozporządzeniem Ministra Energii z dnia 27 września 2018 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, gdzie norma dla podziarna w ww. sortymencie wynosi max. 10%.