Kwalifikacja wojskowa to nie tylko okazja określenia zdolności do służby wojskowej, ale też szansa na to, żeby dowiedzieć się, jak w ogóle zostać żołnierzem. Tegoroczna kwalifikacja potrwa od 17 kwietnia do 21 lipca. Tylko w samym powiecie ciechanowskim przed Powiatową Komisją Lekarską stawi się ponad 500 osób z czego 400 z rocznika podstawowego 2004. 80 osób to roczniki starsze, do tego 32 kobiety, których umiejętności mogą być przydatne w armii. Wszyscy zostaną zewidencjonowani, co nie oznacza, że od razu będą wcieleni do wojska. Od 13 lat służba wojskowa jest nieobowiązkowa.
Mówił podpułkownik Grzegorz Marcińczak z Wojskowego Centrum Rekrutacji. Trzeba ze sobą zabrać dowód osobisty, zdjęcie oraz dokumenty: medyczne oraz świadectwa ukończenia szkoły czy zaświadczenie o kontynuacji nauki.
Wobec osób, które nie stawią się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego komisji lekarskiej lub Szefa Wojskowego Centrum rekrutacji uzupełnień nakłada grzywnę w celu przymuszenia, albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.