niedziela, 6 października 2024 10:25
Reklama

Drogi serwisowe drenują budżety gmin powiatu płońskiego

Drogi serwisowe drenują budżety gmin powiatu płońskiego
Zdjęcie nowo powstałego odcinka łączącego na Poświętnem dwie drogi krajowe

Utrzymanie większości dróg spoczywa na samorządach. Tyczy się to również tzw. „serwisówek” np. przy S7. Większość dróg gminnych połączonych jest skrzyżowaniami właśnie z drogami serwisowymi. Zgodnie z mocą ustawy utrzymanie po jej wykonaniu przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, należy do poszczególnych gmin wiejskich i miejskich. W powiecie płońskim to Gmina Miejska Płońsk i gminy wiejskie: Baboszewo, Płońsk i Załuski. Z utrzymaniem wiąże się nie tylko łatanie potencjalnych dziur, ale również odśnieżanie czy opłaty za oświetlenie lamp, które znajdują się na całej jej długości. I te problemy spędzają sen z powiek. Pomimo wielu rozmów z wykonawcą nie udało się osiągnąć żadnego kompromisu. 

 powiedział Aleksander Jarosławski, Wójt Gminy Płońsk.

Koszty związane tylko z odśnieżeniem drogi tak by była bezpieczna do przejazdu są bardzo wysokie. Aktualnie jednorazowe przygotowanie do jazdy km drogi, to wydatek rzędu 1000 zł brutto.

 dodaje Agnieszka Goszczyńska, dyrektor wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Gminy Wiejskiej Płońsk.

Jednym z ciekawych przykładów jest jeszcze nie oddana do użytku „serwisówka” łącząca krajowe odcinki na 50-tce i 7-mce. Choć jej właścicielem pozostanie GDDKiA to za utrzymanie odpowiadać będzie Gmina Płońsk. Odpowiadać również prawnie, gdyby w tym miejscu doszło do wypadku z uszczerbkiem na zdrowiu ludzkim bądź zniszczeniem samochodu. Cześć samorządów spiera się o podobne przypadki od dłuższego czasu. Chodzi o faktyczne usystematyzowanie i sprawiedliwą formę opłat na renowację lub dbanie o bezpieczeństwo na danym odcinku.


Podziel się
Oceń

SŁUCHAJ NAS ONLINE!
Reklama
Reklama
Reklama