niedziela, 6 października 2024 04:33
Reklama

Prokuratura przyjrzy się konkursowi w szpitalu. Dyrektor podpisał umowę ze sobą?

Prokuratura przyjrzy się konkursowi w szpitalu. Dyrektor podpisał umowę ze sobą?

Duże zastrzeżenia pojawiły co do rozstrzygniętego konkursu na usługi medyczne w zakresie opieki lekarskiej na oddziale urazowo-ortopedycznym. Temat jako pierwsza podniosła wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Płońsku Alina Braulińska. Zdaniem radnej podczas konkursu doszło do dużych nieprawidłowości. Co przedstawiała radnym i opinii publicznej zarządzenie o konkursie podpisał nie dyrektor a kierownik działu analiz. Dodatkowo radna przypomina, że „członkiem komisji konkursowej nie mogła być osoba, która pozostaje ze świadczeniobiorcą, w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do jej bezstronności". Alina Braulińska zwraca uwagę na dopisek „praktyka lekarska”. W protokole komisji konkursowej pojawiły się dwie oferty: doktora Ratajczaka i doktora Marcina Waśko, aktualnego dyrektora płońskiego szpitala. Jak twierdzi radna żaden dyrektor szpitala publicznego nie może prowadzić praktyki lekarskiej. Wskazuje, że efektem tego konkursu jest podpisanie umowy przez dyrektora Waśko z lekarzem Marcinem Waśko prowadzącym praktykę lekarską. 

Wiceprzewodnicząca Rady Mejskiej zarzuca też brak nadzoru ze strony Zarządu Powiatu wskazując, że już wtedy dyrektor powinien zaprzestać prowadzenia praktyki lekarskiej a prawnicy szpitala powinni taki punkt umowy zauważyć.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy starostę Elżbietę Wiśniewską, ale szefowa Powiatu zrezygnowała z tej możliwości. Swoje oświadczenie w dniu wczorajszym na facebookowej stronie szpitala opublikował przebywający aktualnie na urlopie dyrektor Waśko. Oto jego treść:

„Działając jako Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Płońsku, z przykrością stwierdzam, że pojawiające się w przestrzeni publicznej oraz na sesjach Rad: Miasta i Powiatu Płońskiego wypowiedzi dotyczące bezprawności podjęcia uchwały o powołaniu mnie na stanowisko Dyrektora, jak również udzielania przeze mnie świadczeń zdrowotnych, nie polegają na prawdzie i nie mają oparcia w obowiązujących przepisach prawa. W dniu powołania mnie na stanowisko Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Płońsku rzeczywiście prowadziłem działalność gospodarczą, której przeważającym przedmiotem była i wciąż jest praktyka lekarska specjalistyczna. Niemniej jednak zwracam uwagę, że w polskim porządku prawnym nie obowiązuje przepis, który zakazywałby prowadzenia działalności gospodarczej kierownikowi podmiotu leczniczego niebędącego przedsiębiorcą.

Przepisy ograniczające możliwość prowadzenia działalności gospodarczej nie obejmują swoim zakresem podmiotowym kierowników podmiotów leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Płońsku nie jest jednostką organizacyjną powiatu, ani powiatową osobą prawną. Przedstawione powyżej stanowisko ma swoje oparcie w orzecznictwie Sądu Najwyższego1. Dlatego też w stosunku do kierownika podmiotu leczniczego nie stosuje się przepisów Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Tym samym, argumenty związane z niedopuszczalnością podjęcia Uchwały Zarządu Powiatu Płońskiego w sprawie powołania mnie na stanowisko Dyrektora są całkowicie bezpodstawne. Kolejno wskazuję, że wystąpiłem do Zarządu Powiatu o zgodę na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Rzeczoną zgodę Zarząd Powiatu wyraził w Uchwale nr 1381/2023 z dnia 17 lipca 2023 r. Co istotne, w uchwale explicite wyrażono zgodę na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Z tychże powodów, kierując się swoim zamiłowaniem do leczenia oraz dobrem pacjentów płońskiego Szpitala podjąłem decyzję, by złożyć ofertę w postępowaniu konkursowym na udzielanie świadczeń pacjentom oddziału oraz poradni urazowo–ortopedycznej SPZZOZ w Płońsku. Postępowanie konkursowe zostało przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym w szczególności przepisami Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że postępowanie było przeprowadzone jawnie, a wszelkie dokumenty są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej SPZZOZ w Płońsku. Nieprawdziwe, a wręcz zniesławiające mnie są zatem twierdzenia, jakobym bezprawnie pełnił funkcję Dyrektora, bezprawnie udzielał świadczeń zdrowotnych, czy wpływał na wynik przeprowadzonego postępowania konkursowego. Oczekuję od osób, które publicznie wypowiadają się w powyższych kwestiach, że będą polegały na prawdzie i rzetelnie ustalonym stanie faktycznym oraz prawnym”.

Sprawa związana z konkursem została zgłoszona do prokuratury, która sprawdzi czy doszło do nieprawidłowości. Jeszcze do niej wrócimy...


Podziel się
Oceń

SŁUCHAJ NAS ONLINE!
Reklama
Reklama
Reklama