sobota, 6 lipca 2024 12:00
Reklama

Skarga na działanie Zarządu Powiatu Płońskiego uznana przez komisję za zasadną

Skarga na działanie Zarządu Powiatu Płońskiego uznana przez komisję za zasadną

Skarga złożona przez Roberta Ziółkowskiego, mieszkańca powiatu płońskiego dotycząca rozstrzygniętego konkursu na usługi medyczne w zakresie opieki lekarskiej na oddziale urazowo-ortopedycznym, który wygrał ówczesny dyrektor lecznicy Marcin Waśko oraz niedopełnienia obowiązków urzędniczych przez Zarząd Powiatu Płońskiego w składzie: Elżbieta Wiśniewska, Krzysztof Wrzesiński, Barbara Wdowiak, Artur Adamski i Robert Adamski, została uznana za zasadną. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego ustaliła, że dyrektor płońskiego szpitala jako kierownik jednostki powiatowej jest objęty zakazem prowadzenia działalności gospodarczej jednoosobowej, co jednoznacznie wynika z tzw. ustawy antykorupcyjnej. Z uwagi, że szpital jest jednostką organizacyjną powiatu, kierownik takiej jednostki jest objęty zakazem prowadzenia działalności gospodarczej. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że kierownicy nie mogą pracować na własny rachunek czy wspólnie z innymi osobami a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w jej prowadzeniu. 

 powiedział skarżący poprzedni Zarząd Powiatu Robert Ziółkowski.

Komisja ustaliła, że dyrektor szpitala w Płońsku wziął udział w konkursie, którego był organizatorem, tym samym zatrudnił sam siebie jako lekarza w oddziale urazowo-orrtopedycznym. Dodatkowo członkowie komisji konkursowej, którymi byli pracownicy szpitala nie powinni brać udziału w konkursie, gdyż byli bezstronni i tym samym złamali prawo. W sytuacji, gdy członek komisji jest podwładnym osoby startującej to stosunek zależności służbowej, może rzutować na bezstronność. 

Ponadto komisja oceniła, że Zarząd Powiatu z chwilą powzięcia wiedzy, że dyrektor prowadzi taką działalność gospodarczą powinien wezwać go i poinformować, że w związku z przepisami antykorupcyjnymi należy zaprzestać prowadzenia takiej praktyki. Z ustaleń wynika, że Zarząd Powiatu miał wiedzę na temat przeprowadzonego konkursu i podpisanej umowy na oddziale urazowo-ortopedycznym. Ostatecznie zdaniem członków Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, Zarząd Powiatu odwołał dyrektora szpitala na wniosek głównego zainteresowanego a nie w konsekwencji działań pokonkursowych. Przypomnijmy też, że sprawę nadal bada również płońska prokuratura rejonowa.


Podziel się
Oceń

SŁUCHAJ NAS ONLINE!
Reklama
Reklama
Reklama