Na ścianach budynków przy ul. Grunwaldzkiej 28 i 35 wykonane zostaną korespondujące ze sobą pod względem treści i formy murale poświęcone postaci Jana Walerego Jędrzejewicza, z uwzględnieniem elementów zabytkowej i współczesnej architektury Płońska. To element projektu „Niepodległość odszukana w gwiazdach” realizowany przez Miejskie Centrum Kultury, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Urząd Miejski.
Projekt zakłada realizację wydarzeń, których celem jest popularyzacja nauki i promowanie historii w tym oprócz wykonania murali również wykład z zakresu meteorologii i klimatu w zakresie zagadnień, którymi zajmował się Jędrzejewicz, obserwacje gwiazd i nieba wraz z Płońskim Kołem Miłośników Astronomii, oraz konkursy „Popatrz w górę” i „Mój astronomiczny mural”. Murale zostaną odsłonięte 30 września. W tym dniu odbędzie się wręczenie Nagrody Naukowej im. Jędrzejewicza. Jak przyznaje burmistrz Andrzej Pietrasik: „Murale będą pokazywać w sposób artystyczny naszą spuściznę, do której się odwołujemy i do której nawiązujemy w naszej współczesnej działalności.
- Na muralu przy Grunwaldzkiej 35 przedstawione zostaną: kamienica, w której mieszkał J. W. Jędrzejewicz, kamienica przy ul. Zduńskiej 2 i kościół św. Michała Archanioła z dzwonnicą. Natomiast na muralu przy Grunwaldzkiej 28 pojawią się: kamienica w Rynku, wieża ciśnień przy PKP, Bengurionówka, nieistniejące już obserwatorium Jędrzejewicza i kamienica przy ul. Warszawskiej 2 czyli Dom Pamięci. Murale w konwencji baśniowej, budynki zdają się oderwane od ziemi na tle nieba i rozświetlonych niczym gwiazdy okien. Lot ten jest synonimem marzeń, wolności i niepodległości. Na jednej z kamienic przedstawiono sylwetki J.W. Jędrzejewicza oraz dr L. Rutkowskiego spoglądających na niebo. Murale wykonana artysta Tytus Brzozowski – tłumaczy Filip Przedpełski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Płońsku.
W 2020 r. odsłonięto dwa murale z okazji 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej na budynkach przy ul. Klonowej, a także w 2021 r. mural Ben Guriona na kamienicy przy ul. Warszawskiej. Teraz całkowita wartość projektu wyniesie ponad 82 tys. zł, ale dofinansowanie do aż 70 tys. zł. Projekty murali mogą różnić się nieco w ostatecznej formie.