czwartek, 3 kwietnia 2025 08:46
Reklama

Atopowe zapalenie skóry u nastolatków

Choroby skóry pogarszają jakość życia nie tylko ze względu na fizyczne dolegliwości. Dużym problemem jest też dyskomfort psychiczny. Widoczne dla innych ludzi zmiany skórne mogą powodować u chorego skrępowanie i obniżoną samoocenę. Taka sytuacja może pojawić się zwłaszcza u nastolatków, dla których akceptacja rówieśników jest szczególnie istotna. Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry u nastolatka?
Atopowe zapalenie skóry u nastolatków

Co to jest AZS i jak się objawia?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to jedna z powszechnie występujących dermatoz. Jest zapalną nawrotową chorobą przewlekłą. Oznacza to, że w jej przebiegu pojawiają się naprzemiennie okresy remisji i zaostrzenia. Objawia się zaczerwienieniem skóry, bardzo dużą suchością, obecnością grudek i pęcherzyków, a czasem nawet sączących się ranek. Ogromnym problemem jest nasilony świąd, powodujący duży dyskomfort i utrudniający normalne funkcjonowanie.

Reklama

Jakie są przyczyny choroby? Bardzo istotne są predyspozycje genetyczne, ale rolę odgrywa tutaj też nadreaktywny układ immunologiczny oraz czynniki środowiskowe, takie jak alergeny czy detergenty.

Jakie problemy generuje AZS w życiu nastolatka?

Zachorowanie na AZS jest możliwe na każdym etapie życia, ale w przeważającej liczbie przypadków schorzenie to pojawia się we wczesnym dzieciństwie. Choć AZS ma zwykle tendencję do ustępowania wraz z wiekiem, zdarza się, że dolegliwości skórne towarzyszą choremu przez całe życie, również w okresie nastoletnim i dorosłości. 

Faktem jest, że nawet jeśli objawy ustąpią w dzieciństwie, to osłabiona bariera ochronna skóry – typowa dla AZS – pozostaje z chorym już na zawsze, co z kolei oznacza stałą tendencję do powstawania egzemy.

Szacuje się, że nawet 10-20% nastolatków na całym świecie boryka się z AZS. Wiele z nich choruje od wczesnego dzieciństwa. Jakie problemy generuje atopowe zapalenie skóry u nastolatków? Okres dojrzewania to newralgiczny czas w życiu człowieka. To właśnie wtedy kształtuje się nasza tożsamość oraz buduje samoocena. Niezwykle ważna jest akceptacja rówieśników oraz ich opinia.

Objawy AZS mogą powodować ogromne kompleksy, skrępowanie w towarzystwie kolegów i koleżanek lub nawet wycofanie się z życia towarzyskiego. Problemem jest bycie niezrozumianym przez otoczenie, a wyzwaniem radzenie sobie z negatywnymi komentarzami na temat swojego wyglądu. Ważne, aby powtarzać sobie lub swojemu nastoletniemu dziecku, że AZS to choroba, na której pojawienie się nie mamy wpływu. Warto uświadomić sobie, że to nie choroba definiuje człowieka.

Poprawna pielęgnacja skóry – niezwykle istotny element leczenia

Chorzy na atopowe zapalenie skóry wymagają stałej opieki dermatologa. Leczenie obejmuje stosowanie leków ogólnoustrojowych oraz miejscowych, a także unikanie czynników, powodujących zaostrzenie objawów choroby.

Niezwykle ważnym elementem terapii jest odpowiednia pielęgnacja skoncentrowana na łagodzeniu uciążliwych objawów oraz wzmacnianiu bariery ochronnej skóry. Regularne aplikowanie emolientów o właściwościach nawilżających i natłuszczających, np. tych z linii Atoderm od marki BIODERMA, staranna selekcja produktów do mycia (nieużywanie silnych surfaktantów) oraz traktowanie swojej skóry w łagodny sposób (unikanie pocierania, gorącej wody czy szorstkich materiałów) może przynieść widoczne, satysfakcjonujące rezultaty.


Podziel się
Oceń

SŁUCHAJ NAS ONLINE!
Reklama
Reklama
Reklama