czwartek, 19 września 2024 03:52
Reklama

Jak ułatwić sobie oszczędzanie? 3 sprawdzone sposoby

Oszczędzanie jest bardzo ważne ze względu na to, by czuć się bezpiecznie, a w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń – dysponować rezerwą finansową, z której można skorzystać. Proces odkładania środków nie jest łatwy, jednak można się go nauczyć, aby tym samym zadbać o swój komfort psychiczny. Jak to zrobić? Jakie działania wprowadzić, aby oszczędzanie stało się łatwiejsze?
Jak ułatwić sobie oszczędzanie? 3 sprawdzone sposoby

Dzięki oszczędnościom można realizować założone cele, jak budowa domu czy kupno samochodu, a także mieć świadomość tego, że dysponuje się rezerwą finansową na trudne czasy. Warto więc wiedzieć, jak zacząć oszczędzać. 

Dlaczego warto oszczędzać pieniądze na przyszłość? 

Oszczędzanie pieniędzy daje: 

  • poczucie bezpieczeństwa – będziesz czuć się pewniej, wiedząc, że odkładasz pieniądze, z których możesz zrealizować swoje cele, lub po które możesz sięgnąć w trudnych sytuacjach; 

  • elastyczność finansową – jeśli zmienisz swoje plany, zbudowana poduszka finansowa da Ci swobodę. Dzięki temu łatwiej będzie Ci np. zrezygnować z pracy, by znaleźć nową; 

  • poczucie kontroli nad ważnymi aspektami w życiu – choć wydawanie pieniędzy bez żadnej kontroli i obowiązku oszczędzania wydaje się przyjemniejsze, to w rzeczywistości jest kłopotliwe. W takiej sytuacji można stracić poczucie kontroli nad własnym życiem; 

  • zabezpieczenie psychiczne – kiedy masz oszczędności, nie musisz się obawiać tego, że drobne problemy np. w pracy drastycznie zmienią Twoje życie. Odłożone środki wystarczą, żeby na spokojne znaleźć nowe zatrudnienie, nie martwiąc się o byt swojej rodziny. 

Oszczędzanie się opłaca. Daje poczucie bezpieczeństwa, większą elastyczność, kontrolę nad kluczowymi aspektami w życiu i psychiczne zabezpieczenie. Wszystko to sprawia, że łatwiej jest się cieszyć życiem i uniknąć chronicznego stresu. 

3 sprawdzone sposoby na oszczędzanie pieniędzy 

Oszczędzanie się opłaca, ale trzeba wiedzieć, jak to robić, aby nie było to zbyt trudne i przytłaczające. Jakie są sprawdzone sposoby na odkładanie środków? Co zrobić, żeby zacząć tworzyć swoją poduszkę finansową bez zbędnych wyrzeczeń? 

1. Zacznij planować budżet i odkładaj co miesiąc wyznaczoną kwotę 

Odkładanie zawsze trzeba zacząć od planowania budżetu. Powinny się w nim znaleźć wszystkie Twoje dochody (z pracy, z zasiłków czy z innych źródeł) oraz wydatki (na rachunki, samochód, jedzenie, chemię, edukację, przyjemności). Najlepiej stworzyć tabele, w których można zapisywać każdą z tych kwestii. Pierwszy miesiąc możesz poświęcić jedynie na uwzględnianie tego, co się będzie działo – bez planowania. Po miesiącu przyjrzyj się, na co i ile pieniędzy wydajesz. Jeśli wydatki w którejś rubryce są zbyt duże, zastanów się, jak je zminimalizować. Po przeanalizowaniu pierwszych tygodni możesz zaplanować budżet. Zakładaj realne kwoty, aby trzymanie się ustalonych granic rzeczywiście było możliwe. Wyznacz też choćby niewielką sumę, którą będziesz regularnie odkładać. Po czasie zobaczysz efekty, co być może zmotywuje Cię do jeszcze większych oszczędności. 

Pamiętaj, że pierwsze miesiące będą trudne. Z każdym kolejnym będziesz się jednak uczyć, a z czasem trzymanie się ustaleń dotyczących budżetu wejdzie Ci w nawyk. 

2. Załóż lokatę bankową 

Jeśli masz już odłożoną jakąś kwotę (np. 1000 zł, 5000 zł czy 20 000 zł), rozważ ich odłożenie na lokatę (na stronie https://finanse.rankomat.pl/oszczedzanie/lokaty/ znajdziesz szczegółowe informacje na jej temat). Taki tryb może być bardzo pomocny przy oszczędzaniu. Mając lokatę, wpłacasz tam pieniądze na określony czas – np. 3 miesiące. W tym okresie Twoje środki zarabiają, więc po czasie wraca do Ciebie powiększony kapitał. Dlaczego warto zdecydować się na taką opcję, jeśli ma się oszczędności, których nie planuje się wydawać? Dzięki temu można zarobić, co motywuje do dalszego oszczędzania i minimalizuje ryzyko tego, że wyda się pieniądze. 

Warto przy tym zwrócić uwagę na to, aby wybrać odpowiednią lokatę – na jak najlepszych warunkach. W ten sposób zarobisz najwięcej, a cała procedura będzie prosta i wygodna do zrealizowania. 

Jeśli zależy Ci na większym zarobku, możesz rozważyć lokatę strukturyzowaną. Na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/lokata-strukturyzowana/ znajdziesz szczegółowe informacje na jej temat. 

3. Nie podejmuj decyzji zakupowych pod wpływem impulsu 

Dzisiaj reklamy są wszędzie – w telewizji, w autobusie komunikacji miejskiej, w social mediach, w radiu. Zachęcają do kupowania jedzenia, kosmetyków, sprzętów RTV i AGD czy usług. Jeśli uznasz, że coś jest Ci potrzebne, nie podejmuj od razu decyzji zakupowej. Najpierw zastanów się, czy rzeczywiście będzie to w Twojej sytuacji rozsądny wydatek. Najlepiej się z tym prześpij i decyzję podejmij dopiero po przebudzeniu. 

Pamiętaj, że impuls nie jest dobrym doradcą. Postaw na rozsądek, a szybko zauważysz oszczędności płynące z niedokonywania zakupów pod wpływem emocji. 

Oszczędzanie nie jest łatwe, ale na pewno jest przydatne. Aby zacząć odkładać pieniądze, wystarczy prowadzić budżet, lokować środki w bezpieczny sposób i unikać dokonywania zakupów pod wpływem emocji. 


Podziel się
Oceń

SŁUCHAJ NAS ONLINE!
Reklama
Reklama
Reklama